Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařská královna Strachová už zase dře. A učí se plavat kraulem

Šárka Strachová se stala vítězkou ankety Král bílé stopy. | foto: ČTK

24 2015
Na začátku své třinácté sezony ve Světových pohárech sjezdařek si Šárka Strachová říkala: "Jestli i tento rok poběží v duchu těch před tím, tak končím." Nejúspěšnější lyžařce české historie by tak doma zůstaly čtyři světové medaile, dvě pohárová vítězství, krásné vzpomínky. Když však zima skončila, 30letá slalomářka byla nadšená a potvrdila: Pokračuju. "Sezona mi dodala energii a motivaci zkusit to zase dál."

V zimě třikrát stála na pódiu Světového poháru, navrch se po deseti letech dočkala druhého bronzu z mistrovství světa a pak si libovala: „Úžasné.“

Symbolickou odměnou jí navíc byla koruna Královny bílé stopy, ankety o nejlepšího lyžaře zimy.

Stihla už jste po další lyžařské štaci zregenerovat?
Ano, doma. Vždycky se mě ptají: Pojedeš k moři? Pojedeš na dovolenou? Ne, já jsem tak ráda, že můžu někam zavřít tašku, odhodit lyže, lyžáky a být doma. Měla jsem tři týdny režim, kdy jsem si dělala, co chci, na co mám chuť, do toho jsem měla nějaké povinnosti a teď už jsme zase rozjeli přípravu.

Film: Dvě minuty mého života

Dvě minuty mého života

Přehrajte si celý dokument o Šárce Strachové zde.

Ještě vás baví?
Už je mi třicet, trénuju patnáct let a potřebuju nové impulsy, trénink mě musí bavit. Mám pocit, že je ještě co zlepšit, mám rezervy. Ale současně je všechno na vahách, protože tělo už mám docela zničené. Ne že by mě bolela záda, kolena, která samozřejmě občas cítím, ale jde víc o tu vnitřní vyčerpanost z jednostranné zátěže. Musím zvažovat, jestli mi stojí za to organismus zatěžovat, protože chci mít rodinu, děti, na což potřebuju mít taky energii a nechtěla bych si všechnu vyčerpat sportem.

Říkáte: Mám rezervy, je co zlepšit. Jak to uděláte?
Musím jít do kvality, ne do kvantity. Změnili jsme zásadně přípravu, strukturu tréninku, cvičím DNS, metodu Pavla Koláře, což je dynamická neuromuskulární stabilizace. Tím strávím 6 hodin týdně a věřím, že by mi to na lyžích mohlo na lyžích hodně pomoct, že bych se mohla dostat do větších rozsahů, srovnat asymetrii, kterou ještě občas trpím.

Anketa o lyžaře sezony 2014/15

O vítězství Strachové se doštete zde. A podívat se můžete na další výsledky.

Prý je z vás nově plavkyně.
Já zarytý neplavec jsem začala jednou týdně plavat. A začalo mě to bavit. Do toho děláme aquajogging, o kterém jsem netušila, že existuje.

Takže běháte ve vodě?
Což může ze břehu vypadat legračně, ale hrozně mě to baví. Je to podobné lyžím, kdy člověk musí stabilizovat tělo v nějakém pohybujícím se prostoru, propojilo se to a baví mě to. Je dobře, že lidi kolem mě komunikují a všichni dohromady se snaží sestavit co nejlepší plán a vzájemně se doplňují.

Už umíte i motýlka?
Zatím plavu prsa, která jsem jako jediná uměla. Teď pracujeme na znaku, pomalinku se učím kraul, ale tam mám problém s dýcháním, neumím to spojit. A motýlka? Toho asi necháme být.

Kdy poprvé vyrazíte na sníh?
V polovině srpna vyrazíme na týden na ledovec do Itálie a potom zase na tři týdny do Ushuaie. Koncentrujeme se na slalom, obřák bude jen doplněk tréninku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze