Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šarapovová zajásala. Čeká ji však zvlášť krušný návrat na kurty

KŘIK. Maria Šarapovová a emoce v zápase se Serenou Williamsovou. | foto: Reuters

5 2016
Ještěže je Maria Šarapovová tak zaťatá bojovnice. Ruská tenistka bude svou urputnost při jarním comebacku na kurtech potřebovat.

Bezpochyby se jí ulevilo. Nejlépe vydělávající sportovkyně poslední dekády se cítila okradená: „Tenis je má vášeň a stýskalo se mi po něm. Počítám dny do svého návratu.“

Zbývá jich 203, než bude Maria Jurijevna Šarapovová zase „čistá“. Než Sibiřská siréna zase bude smět nastoupit na akci WTA Tour. Než pětinásobné grandslamové šampionce vyprší trest za doping.

Těch dní mohlo být o 275 víc, nicméně Mezinárodní sportovní arbitráž se sídlem v Lausanne jí v úterý právě o devět měsíců snížila původně dvouletý trest tenisové federace ITF za užití meldonia.

Šarapovová přijala verdikt jako triumf. Připadalo jí, že se s ní dosud zacházelo příliš přísně. Obvinila ITF, že ji nedostatečně upozornila na změnu v řádech a že z ní chtěla udělat exemplární případ: „Nejdřív mi chtěli napařit čtyři roky!“

Ruská tenistka Maria Šarapovová vřeští během 3. kola Australian Open.
Ruská tenistka Maria Šarapovová bojuje v 1. kole Australian Open.
POLIBKY. Ruská tenistka Maria Šarapovová slaví typickým způsobem svou výhru v...

Podle úpravy z loňského podzimu se lék Mildronate, který dlouhodobě užívala, stal od 1. ledna 2016 zakázaným prostředkem. Ona si to - údajně nedopatřením - nezjistila.

„Poučila jsem se a doufám, že tak učiní rovněž ITF,“ napsala v prohlášení na Facebooku. Vyhrála bitvu, k čemuž jí poblahopřáli sponzoři Head, Nike, Porsche a Evian. Nicméně další podobně těžký boj ji čeká.

Až totiž po vypršení trestu (26. dubna 2017) znovu naskočí na profesionální okruh, bude jí třicet, což je na tenistku v úplné špičce vcelku vysoký věk. Po patnáctiměsíční soutěžní přestávce nebude snadné rychle oprášit formu, sebevědomí a dříve tak slavné jméno.

Jistě, udržovala se v kondici. Dál trénovala s raketou i bez ní. Místo vyhrocených bitev na dvorcích ale cestovala, studovala, prodávala sladkosti pod svou značkou Sugarpova a vypadla z obvyklého rytmu.

Po pauze navíc zmizí ze žebříčku WTA. Na bodovém kontě se jí bude škaredit nula, a tak se na turnaje protlačí jedině díky volným kartám od pořadatelů.

Což o to, o blonďatou ikonu bude na většině štací jistě slušný zájem. Avšak počet „wild cards“ je omezený. Šarapovová může už v prvních kolech narážet na nejvýše nasazené sokyně. Objevily se zase nové protivnice. Stále ještě nekončí Serena Williamsová, v báječné fazoně válí Angelique Kerberová, do špičky prorazily Karolína Plíšková či Madison Keysová.

Fotogalerie

Krátce po comebacku Šarapovové se v kalendáři nacházejí dva ze čtyř největších podniků - Roland Garros (květen) a Wimbledon (červen). Je otázkou, zda ji na ně pozvou organizátoři grandslamů, na nichž vládne ITF.

Ano, ta ITF, do níž se Šarapovová, jak jí velí její vysoké sebevědomí, dosti rázně opřela. „V první reakci Maria hodila ITF přes palubu. Proč prostě není vděčná za možnost dřívějšího návratu a nejde trénovat?“ podivila se na Twitteru někdejší světová trojka Pam Shriverová, která nyní komentuje pro americký kanál ESPN.

Řada fanoušků nesnáší výrazné hlasové projevy, jimiž doprovází své údery. Některé soupeřky zase kroutí hlavami nad její přezíravostí. Šarapovová se netají tím, že mezi nimi nehledá kamarádky, a mnohé z nich vůbec nezdraví.

Jinak populární a obdivovaná tenisová diva se rovněž bude muset vyrovnat s nezvyklou pozicí. Do šatny přikráčí s cejchem podvodnice, určitě uslyší nějaká zabučení a pískot z tribun. „Bude pod obrovským tlakem,“ řekla Lucie Šafářová v létě na Wimbledonu. „Já bych se cítila hrozně. Každý se na ni bude dívat jako na dopingovou hříšnici.“

Zdá se, že železná vůle se bude Rusce hodit víc než kdy dřív. Ona tvrdí, že je na výzvy připravená. Bude hladová a odpočatá. V čerstvém rozhovoru pro společnost PBS prohlásila: „Narodila jsem se, abych se stala válečnicí.“

Jak Šarapovová přiznala užívání meldonia:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze