Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězství pro Šarapovovou. Arbitráž jí snížila trest o devět měsíců

Maria Šarapovová informuje novináře: „Hrozí mi trest za doping.“ | foto: AP

4 2016
Ruska tenistka Maria Šarapovová by se mohla objevit na Roland Garros 2017. Za svůj dopingový prohřešek nebude pykat dva roky, nýbrž "jen" patnáct měsíců. Trest jí snížila Mezinárodní sportovní arbitráž sídlící ve švýcarském Lausanne.

„Není to případ podvádějící osoby,“ píše se v odůvodnění. „Jde pouze o množství viny, kterou lze hráčce připsat za to, že se neujistila o tom, zda dlouhodobě užívaný přípravek je dál v souladu s danými pravidly.“

Mezinárodní tenisová federace ITF distancovala pětinásobnou grandslamovou šampionku za zneužívání meldonia, jež bylo čerstvě zařazeno na seznam zakázaných látek loni na podzim s platností od 1. ledna 2016.

Blonďatá diva měla pozitivní test na Australian Open, proto měl její dvouletý trest vypršet na konci ledna 2018. Devětadvacetiletá hvězda se však bránila a odvolala se k CAS.

Fotogalerie

Před úterním verdiktem ji podporovaly legendy Martina Navrátilová či Chris Evertová, které na twitteru označily za dostatečný roční zákaz činnosti.

Zastánci přísného tažení proti dopingu naopak trvali na potvrzení původního rozsudku, který nakonec porota CAS zmírnila.

Šarapovová tedy zmeškala zejména letošní Roland Garros, Wimbledon, olympiádu v Riu a US Open. V roce 2017 bude chybět na Australian Open, nicméně na pařížské antuce už by se objevit mohla, neb bude od 26. dubna „na svobodě“.

„V mnoha ohledech se cítím, jako by mi někdo ukradl něco, co mám ráda. A až mi to vrátí, bude mi opravdu skvěle,“ napsala na svém facebooku. „Tenis je má vášeň a stýskalo se mi po něm. Počítám dny do svého návratu na kurt.“

Co je Mildronate?

Mildronate je název pro pilulky vyráběné v Lotyšsku a prodávané zejména v postsovětských zemích. Primárně jsou určené na léčení srdečních potíží, nicméně už v 80. letech je pro rychlejší regeneraci a větší vytrvalost používala sovětská armáda při válce v Afghánistánu.

V další části svého prohlášení zaútočila na ITF, která podle ní nedostatečně upozornila tenisty na změnu v antidopingových řádech. „Poučila jsem se. A doufám, že tak učiní taky ITF.“

Trochu tím popudila někdejší světovou trojku Pam Shriverovou, která nyní komentuje pro americký kanál ESPN. „V první reakci Maria hodila ITF přes palubu. Proč prostě není vděčná za možnost dřívějšího návratu a nejde trénovat?“ napsala na twitteru.

CAS jako polehčující okolnosti uvedla tři hlavní body: 1. Lék Mildronate (obsahuje meldonium) brala deset let, aniž by z toho byl nějaký dopingový problém. 2. Předepsal jí ho ruský lékař ze zdravotních důvodů. 3. Neobdržela zvláštní varování o úpravě statutu meldonia od WADA, ITF či WTA.

Porota uznala za přijatelné, že listinu zakázaných látek kontroloval její agent Max Eisenbud. Zároveň jí však vytkla, že na něj pečlivěji nedohlížela. A také, že zatajovala užívání meldonia při dopingových testech.

Šarapovová užívání meldonia přiznala:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze