Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bála se, zda zapadne. Pak s „důchodkyněmi“ brala zlato

Česká basketbalistka Sára Krumpholcová (vpravo) ve finále MS útočí na ukrajinský koš. | foto: FIBA

22 2016
„Tři důchodkyně a jedna novicka mistryněmi světa. Na věku nezáleží.“ Tímto vzkazem na Instagramu dala Sára Krumpholcová najevo, jakou roli plnila v týmu zlatých českých basketbalistek na světovém šampionátu ve hře tři na tři.

Tedy alespoň teoreticky, v praxi si jako benjamínek nebo zelenáč připadat nemusela. „Ze začátku jsem se trošku bála, jestli mezi holky zapadnu. Ale byly úplně super a všechny jsme si sedly. Věk nehrál žádnou roli,“ hlásí teprve osmnáctiletá brněnská hráčka.

Stejně dobře to Češkám klapalo i na hřišti, Krumpholcová se zralým triem Michaela Uhrová, Tereza Vorlová, Kateřina Novotná v čínském Kuang-čou senzačně dokráčela až na úplný vrchol. Tu nejtěžší překážku přitom musely zdolat hned na startu, kdy se trápily s exotickými Cookovými ostrovy.

„Říkala jsem si: Cookovy ostrovy, ty tam přijedou s kokosama místo podprsenek a v životě neviděly balon. Jenže pak se ukázalo, že to tak není,“ glosovala Novotná.

Fotogalerie

Češky zlomily soka, který v turnaji skončil poslední, až v prodloužení. Pak se ale nadechly k jízdě, kterou nedokázal nikdo zarazit. „Říkaly jsme si, že by pro nás byl úspěch postoupit ze skupiny. Ale zápas od zápasu jsme se zlepšovaly a v semifinále s Amerikou už jsme věděly, kam každá z nás půjde, a doplňovaly jsme se,“ líčí Krumpholcová.

S parťačkami si poradily jak s výběrem USA, tak ve finále s Ukrajinou. Duel ukončila šestka právě nejmladší z českých dračic. „Bylo to úžasné, nedokážu to popsat,“ rozplývá se Krumpholcová, která byla díky svému půvabu také nejobletovanější členkou týmu.

Její tvář zdobila propagační materiály mistrovství. „Bylo příjemné se vidět na plakátu,“ nezakrývá odchovankyně brněnských „Žabin“.

Blýskla se už před měsícem, kdy na juniorském mistrovství Evropy urvala s kolegyněmi bronz a sama získala trofej pro nejužitečnější hráčku. I proto se nelze divit její náklonnosti k trojkové verzi basketbalu. „Užívám si ji víc, i když jsem se do toho prostředí dostala až tento rok. Předtím jsem s tím neměla žádné zkušenosti,“ přibližuje Sára Krumpholcová.

Zápolení „3 x 3“ je sice progresivní, ale stále béčkovou odnoží basketbalu. Těžko by v tom klasickém dobyla světový titul hráčka, která už ukončila kariéru, jako Uhrová, nebo naopak juniorka, která se teprve otrkává mezi ženami – jako Krumpholcová. „Chtěla bych se věnovat spíš trojkovému basketu, ale nechci předbíhat. Pětkový mám taky ráda,“ oznamuje studentka Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka.

Ve „velkém“ basketbale působí v juniorském týmu brněnského Handicapu (dříve Žabiny), dospělou ligu okouší v celku ligového nováčka Technic Brno. „Tam se spíš rozkoukáváme a zvykáme si na jinou hru,“ popisuje Krumpholcová, která se v Číně projevila jako znamenitá střelkyně z dálky. „V trojkovém basketu mám víc šancí na střelbu. Když dva pokusy minu, tak se to ztratí. Určitě mě to také naučilo být tvrdší v soubojích.“

Tyhle přednosti jí mohou pomoct ke slušné kariéře jak proti pěti soupeřkám, tak proti třem.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze