Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šance pro mladé plochodrážníky: Svitavy hostí první ligu

plochá dráha, ilustrační foto

20 2010
Ve Svitavách se jede plochodrážní závod přeboru České republiky, série, která je sice určena pro jezdce seniory, ale kluby ji využívají i k tomu, aby se otrkali mladí závodníci. Právě od ní se odvíjí nominace na extraligu.

Jednou je možná budete moct sledovat, jak bojují o zlatou přilbu na slavném závodě v Pardubicích.

Zatím se však řada nadějných mladíků o čest, vůbec se věhlasného podniku zúčastnit, musí teprve ucházet. I pro takové je určen závod přeboru České republiky, který se jede zítra ve čtyři hodiny odpoledne v areálu plochodrážního klubu ve Svitavách.

"Ačkoliv se jedná o závod seniorů, každý z pěti klubů, které se seriálu zúčastní, vždycky nominuje alespoň jednoho juniora, aby si zkusil závodní atmosféru i mezi staršími," upozorňuje jeden z organizátorů podniku František Tajovský.

Dodává ovšem, že konečnou nominaci klub ještě nemá k dispozici. "Přesně ji budeme znát až během dneška. Kluby vždy nominují podle aktuálního zdravotního stavu svých závodníků i podle toho, jaké se daný víkend jedou jiné závody."

Aby bylo jasno, přebor České republiky není určitě nejvyšší soutěží, kterou plochodrážnící v republice pořádají. "Dříve platilo, že nejvyšší soutěží je plochodrážní extraliga a pak následuje první liga.
Extraliga zůstává i dnes, ale místo první ligy se jezdí právě přebor," vysvětluje František Tajovský.

V české hierarchii je tedy přebor druhou nejvyšší soutěží. Zapojuje se do ní pět plochodrážních klubů - Praha, Plzeň, Březolupy, Liberec a domácí Svitavy, reprezentované jezdcem z Pardubic.

Přebor České republiky čítá dohromady celkem pět závodů, ten zítřejší svitavský je čtvrtý v pořadí. I když jména jezdců, kteří se nakonec na dráze utkají, ještě nejsou známa, o jejich počtu je víceméně rozhodnuto.

Počítá se s účastí 16 plochodrážníků a dvou náhradníků. Komu by se tento šampionát zalíbil a rád by si ho třeba zkusil, ten si ale musí nechat zajít chuť. Kdokoliv se ho účastní, musí mít speciální závodnickou licenci. Takže žádný podnik pro rekreační jezdce, ale regulérní závod, kde se opravdu bojuje.

Nejen o celkové vítězství, ale také o budoucnost. Kdo ví, třeba se zrovna ve Svitavách objeví jezdec, který jednou dosáhne úrovně, na jakou se dostali pardubičtí bratři Drymlové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze