Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


San Francisco na nohou. Triumf v baseballové Světové sérii se blíží

Freddy Sanchez ze San Francisca odpaluje | foto: AP

30 2010
V tom roce Hemingway dostal Nobelovu cenu za literaturu, Marilyn Monroe natáčela další filmy, život se táhnul pomalu jako černobílý snímek... A baseballisté Giants právě tehdy, v dávném roce 1954, naposledy dobyli triumf ve Světové sérii. Letos mají blízko k oprášení dávné slávy.

"Dostali jsme se do opravdu dobré situace," říká nadhazovač Matt Cain. Jeho San Francisco Giants vedou ve finále Světové série nad soupeři Texas Rangers už 2:0 na zápasy, oba domácí duely zvládli při skóre 11:7 a 9:0.

"Teď už si jen vzít sebevědomí a náš přístup taky s sebou do Texasu," říká Cain o sérii hrané na čtyři vítězné duely, která pokračuje v sobotu v noci.

Co je baseballová Světová série

Ve Světové sérii MLB (Major League Baseball) proti sobě hrají vítězové Americké a Národní ligy, což jsou dvě soutěže, z nichž se skládá MLB. V Americe jde o jednu z nejsledovanějších sportovních událostí.

Nejprestižnější klání světa baseballu se hraje od roku 1903 s pouhými dvěma přestávkam i: v roce 1904 zamezil konání bojkot a v roce 1994 stávka hráčů.

Že ani pořádně nevíte, jaká má baseball pravidla? Nevadí, tahle akce si zaslouží pozornost i tak.

Světová série neboli finále americké Major League Baseball patří k nejtradičnějším a také nejsledovanějším událostem kontinentu (viz box), ve stejné kategorii je třeba Super Bowl v americkém fotbale. Pro ilustraci: půlminutový reklamní spot v průběhu Světové série stojí v televizi Fox podle neoficiálních zpráv 450 tisíc dolarů, tedy skoro osm milionů korun!

K tomu je ještě potřeba přičíst letošní zápletku. Do finále se totiž dostaly shodně týmy, pro které triumf bude událostí roku – Texas je ve Světové sérii vůbec poprvé a San Francisco, jak již bylo zmíněno, slavilo naposledy v roce 1954, navíc ještě jako New York Giants. Až poté se klub přestěhoval do současného působiště.

Město proto baseball sleduje ještě dychtivěji než jindy. Do hlediště mezi celkem 43 622 fanoušků, vzorně oblečených do klubových barev oranžové a černé, zavítal třeba i slavný Barry Bonds – bývalý hráč Giants, historický rekordman v počtu homerunů i rebel, jehož famózní kariéru zahaloval dopingový mrak. "Ale teď jsem tu jako fanoušek," řekl.

A jak vidíte šance na první titul v historii San Franciska, pane Bondsi? ptali se novináři. "Prostě musíme v každém zápase nasbírat víc bodů než soupeř."

Jak ovšem dodávají americká média, byla to nikoli arogantní, ale spíše milá odpověď. San Francisco je totiž podle matematiky blízko. Z 51 týmů, které vedly v sérii 2:0, uspělo celkem 40. Z posledních 14 takových dobylo titul 13, přičemž sedm v řadě. Velká – tedy giant – party se blíží. Nebo snad ne?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze