Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Samprase motivuje golfista Nicklaus

29 2000
L o s A n g e l e s - Americký tenista Pete Sampras v létě vyhrál posedmé Wimbledon, do své sbírky grandslamových titulů tak přidal třináctý a překonal rekord Australana Roye Emersona. V říjnu se oženil s herečkou Bridgette Wilsonovou a zbytek sezóny až do Turnaje mistrů v Lisabonu vynechal. Podle mnohých už nemá motivaci, Sampras však tvrdí opak. Velkou výzvou je pro něho golfista Jack Nicklaus, jenž vyhrál 18 grandslamů. "To mě bude vždycky přitahovat, přidat ještě nějaký titul k těm třinácti, které už mám," řekl Sampras.
"Navíc je tu ten Jackův rekord. On jich má osmnáct. Vždycky jsem si v duchu představoval, jaké by to bylo, překonat ho," přiznal necelý měsíc před začátkem Australian Open. "Nebude to rozhodně snadné, tak doufám, že vydržím hrát ještě hodně a hodně let," dodal.

S přibývajícím věkem si bude Sampras více vybírat, jakého turnaje se zúčastní. "Bude mi sice třicet, ale myslím, že to pořád není moc. Podle tenisových let je to víc, takže budu potřebovat výzvy, abych měl chuť pokračovat. Grandslamy pro mne
takovým povzbuzením jsou," svěřil se.

Končící rok Sampras popsal jako "pamětihodný". "Wimbledon byl úžasný. Měl jsem tam rodiče a vždycky jsem si přál před nimi vyhrát. To, že se to podařilo a navíc jsem přitom překonal rekord, bylo úžasné," vzpomíná. Malé zklamání pak přišlo při US Open. Sampras měl na dosah čtrnáctý grandslamový titul, ale ve finále podlehl Maratu Safinovi z Ruska.

Tím však nepříjemnosti skončily. "O měsíc později jsem se oženil, měli jsme krásnou oslavu a pak odjeli na líbánky," vzpomněl na začátek nové životní kapitoly. "Už se moc těším na to, jak se usadím a jednou založím rodinu. To už nebude o tenise
a o cílech. Bude to o životě a budoucnosti," tvrdí.

Na konci tenisového roku se Sampras dočkal satisfakce za finále US Open. Na Turnaji mistrů Safina porazil 6:3, 6:2. "Byl to skvělý zápas. Buď vyhraji, nebo pojedu domů," objasnil svou motivaci. "Porážky si pamatuji víc než výhry, takže jsem ho moc chtěl porazit," dodal.

Podobnou motivaci prý pociťuje i před French Open, jediném grandslamovém turnaji, který nikdy nevyhrál. Nejbližší výzvou je nyní ale Australian Open. Tam chce Sampras zahájit hon na "magický rekord" Jacka Nicklause.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze