Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát sjezdařů přitáhl i vítěze ze Světového poháru

Čeští sjezdaři Ondřej Bank, Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková a Kryštof Krýzl (zleva). Až na Záhrobskou se všichni představí na mistrovství republiky ve Špindlerově Mlýně. | foto: AP

23 2010
Osm mistrovských titulů, čtyři pro muže a čtyři pro ženy, bude ode dneška do pátku ve hře ve Špindlerově Mlýně. Proběhne tam totiž mezinárodní mistrovství České republiky ve sjezdovém lyžování.

Před týdnem mávali divákům jako vítězové jednoho ze závodů finále světového poháru. Dnes se tři z nich ve Špindlerově Mlýně postaví na start prvních dvou závodů mistrovství republiky ve sjezdovém lyžování. Lepší pozvánku na tradiční závěr sezony nemohla česká sjezdařská špička svým fanouškům poslat.

Nic na tom nemění ani to, že z úspěšné čtveřice bude chybět Šárka Záhrobská, jež z ní má ve světové špičce nejpevnější místo, a že možná někdo namítne, že v německém Garmisch Partenkirchenu šlo při finále světového poháru o netypický závod družstev.

Program

mistrovství republiky sjezdařů

dnes
super G (muži, ženy)superkombinace (muži, ženy)

zítra
obří slalom (ženy)
obří slalom (muži)

pátek
slalom (muži, ženy)

"Postupem hlavně mužů do světové špičky prakticky ve všech disciplínách jde úroveň a prestiž našeho šampionátu v posledních letech výrazně nahoru," říká předseda organizačního výboru Aleš Krýzl.

Před lety dodávala domácímu mistrovství lesk mezinárodních úspěchů většinou jen Šárka Záhrobská. Dlouhá léta přední světová slalomářka a bronzová medailistka z nedávných olympijských her ve Vancouveru sice do Špindlerova Mlýna nepřijede, stejně jako vminulých třech letech, neboť bude závodit ve Švýcarsku a v Itálii.

"Je to pochopitelné, potřebuje si vylepšit v obřím slalomu FIS body, což by se jí na šampionátu nepodařilo, ani kdyby vyhrála," omlouval ji Krýzl.

Včera odpoledne ještě nebylo jasné, kdy se ve Špindlerově Mlýně objeví její bratr Petr. Podle výsledků v posledních dvou letech evropského poháru v superobřím slalomu by právě v této disciplíně, která šampionát dnes otevře, patřil mezi favority.

"Není jisté, zda dorazí," poznamenal jen Krýzl. Záhrobský totiž včera závodil v rakouském Innerkremsu, kde vyhrál velmi dobře obsazený závod kategorie FIS ve sjezdu.

Porazil tam mimo jiné domácího Klause Krölla, devátého muže olmypijského sjezdu ve Vancouveru, či Chorvata Ivicu Kosteliče. Tím však výčet možných absencí končí. Mezi muži tak budou o tituly bojovat všichni nejlepší v čele s Ondřejem Bankem a Kryštofem Krýzlem, kteří si před několika dny v Garmisch Partenkirchenu užili vítězství ve světovém poháru.

Zatímco Krýzl se pokusí navázat na loňský šampionát, ze kterého si odvezl tři tituly mistra republiky, Bank se na něj vrací po roční pauze, loni totiž kvůli vážnému zranění absentoval.

V současnosti dva nejvýše postavení čeští sjezdaři ale musí počítat s tlakem ostatních konkurentů, hlavně v točivých disciplínách s Filipem Trejbalem, jenž patří do šiřší světové slalomářské špičky. Z mladších závodníků se čekají dobré výsledky od Adama Zíky Přes neúčast už devítinásobné mistryně republiky Šárky Záhrobské nebudou nezajímavé ani závody žen.

Ke svým jedenácti titulům může přidat další Lucie Hrstková, třetí z vítězného družstva z Garmich Partenkirchenu, která se ve Špindlerově Mlýně představí.

Loňské vítězce tří závodů ve Špindlerově Mlýně (slalom, obří slalom, superkombinace) by měla hlavně v super G výrzaně konkurovat Klára Křížová, která se specializuje na rychlostní disciplíny.

Stejně jako v předcházejících letech se česká sjezdařská špička musí připravit na konkurenci ze zahraničí, včera byli přihlášeni závodníci z Rakouska, Německa, Polska, Slovenska, Gruzie, Austrálie a Nového Zélandu.Najdete na iDNES.czmobilní verze