Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šampionát pod lavinou, ze závodníka záchranář

7 2006
Vrchlabí - Několikrát hrábl rukama a byl hlavou z laviny venku. V té chvíli měl Radoslav Groh už jistotu, že přežije. A za pár okamžiků se dostal zpod sněhové vrstvy úplně. Člen českého družstva kadetů právě v Itálii absolvoval závod mistrovství světa ve skialpinismu (závodníci s vybavením podobným sjezdovému lyžování stoupají na kopec a poté jej sjíždějí volným terénem).

Na závodění však najednou neměl ani pomyšlení, stejně tak nezkoumal, zda ho lavina zdravotně poznamenala.

V jeho blízkosti totiž byli ještě před několika okamžiky kolegové z družstva i soupeři. Brzy poznal, že ostatní se z laviny sami nedostanou a potřebují pomoc.

"Hned vedle mě někomu koukala jen hlava, vyhrabával jsem ho ven. Bylo to obtížné, protože mu nevypnula lyže a někde se zasekla," popsal sedmnáctiletý reprezentant z Vrchlabí chvíle poté, kdy závod poznamenal pád mohutné laviny.

Ta závodníky vlekla minimálně 300 metrů dolů do údolí.

Groh pomáhal ostatním dál a teprve když přijeli profesionální záchranáři, všiml si, že má silně zakrvavenou nohu. "Měl jsem ránu pod kolenem, všude bylo plno krve. Žádnou slabost jsem ale nevnímal," říká.

Noha silně krvácela a mladý sportovec po chvíli přece jen následky zranění pocítil.

"Začal jsem se motat, ale to už další závodníky vytahovali záchranáři a nebyl jsem tak potřeba," přibližuje. "Moje zranění nebylo tak tragické, spíš jen špatně vypadalo," tvrdí o tržné ráně, kvůli které ztratil hodně krve.

Nadějný běžec na středních tratích, mimo jiné držitel českého žákovského rekordu na 1500 metrů překážek, svůj čin, kterým některým možná zachránil život, nebere jako nic neobvyklého: "Pomoct druhým ve chvíli, kdy to potřebují, je v horách povinnost. Vždyť pomáhali všichni."

Přestože se borec skialpinistického klubu z Janských Lázní do cíle svého prvního mistrovství světa nedostal, odvezl si z Itálie příjemný pocit. "Našli se všichni. A to je hlavní," těší jej.

Sportovní redaktoři MF DNES a iDNES budou letos vyhledávat rytířské činy sportovců ve všech sportovních odvětvích, budou o nich psát.  Pomozte jim ukázat, že sport má stále i své lepší stránky.

Byli jste svědky příkladného chování sportovce, trenéra nebo činovníka sportovního klubu ať už v dětských soutěžích či profesionálních ligách?

Znáte příhodu, v níž hraje fair play hlavní roli? Pokud ano, dejte nám vědět. Vaše příběhy zveřejníme.

Pište na adresu MF DNES, Puchmajerova 1, 702 00 Ostrava nebo na e-mail: pavel.grossmann@mfdnes.cz. Telefonovat můžete na čísla 558 959 229.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze