Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion sní o devíti tisících bodů

26 2000
G e n t - Takřka způsobem start - cíl zvítězil Tomáš Dvořák na halovém mistrovství Evropy v sedmiboji a potvrdil svou suverenitu mezi vícebojaři. Porážku poznal naposledy na loňském halovém světovém šampionátu v Maebaši, kde skončil čtvrtý, a po světovém rekordu v desetiboji má od nynějška v držení i halový evropský rekord výkonem 6424 bodů. Do čela soutěže se Dvořák dostal po osobním rekordu ve druhé disciplíně dálce a vedení již nepustil.

"Byl to poklidný závod a drama se z něj stalo až při kilometru, když se začalo mluvit o rekordech," zhodnotil dvoudenní klání sedmadvacetiletý atlet.

Pro Dvořáka je zlato v Gentu třetí medailí z halových šampionátů. Předtím získal stříbro
na HME 1996 a HMS 1995. "Z halových medailí je ta dnešní nejcennější," nezaváhal. Před soutěží udělal rozpis výkonů podle svých představ a vyšlo mu 6349 bodů.

"Jenom na šedesátce a na kilometru mi to nevyšlo. Povedlo se mi šest disciplin a jen tu poslední jsem pokazil," vypočítával Dvořák. Během dvou dnů si utvořil dva halové rekordy a jeden vyrovnal. Největší radost mu udělal výkon ve skoku o tyči, kde poprvé v hale zdolal pět metrů.

"Snad už před tyčí nebudu slýchat spojení obávaná disciplína. Když mi rozhodčí povolili čtvrtý pokus, vycítil jsem obrovskou šanci a skoro jsem si byl jistý, že ji využiji. Pochválil mě i trenér Patera," chlubil se.

V Gentu musel bojovat nejen se čtrnáctkou protivníků na dráze, velkým soupeřem mu bylo také jeho vlastní tělo. Především v prvním dnu se vypořádával s únavou, která se u něj projevovala od lednového návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech, kdy
byl očkován protialergickou vakcínou.

"Nemohl jsem užívat léky, které normálně beru jako astmatik. Dlouhou dobu jsem závodil na dluh a dosud se tak občas cítím," vysvětloval Dvořák, jenž po každé disciplíně usilovně doplňoval chybějící energii - jednou rozlomil ampulku s tmavou tekutinou a vyklopil do sebe nápoj určený původně řidičům kamiónů, jindy si do úst vymačkal z tuby pastovitou hmotu.

Po skoku do výšky jej ještě rozbolelo nedávno zraněné koleno a druhý den navíc absolvoval s širokou náplastí nalepenou na zádech v oblasti přechodu krční a hrudní páteře.

"Při rozcvičení na výšku jsem si hnul se třemi obratli," oznámil Dvořák a výčet svých bolístek zakončil s úsměvem. "Už vím jenom o zubním kazu a hned po návratu domů musím k zubaři."

Po halové sezóně plné zdravotních problémů Dvořák předpokládá, že obuje tretry až v polovině dubna. "S rodinou pojedeme do Harrachova a na lyžích si budu dávat do pořádku koleno. Budu tam také hodně posilovat, protože děti si samozřejmě vezmou boby a kdo je asi bude tahat do kopce?" těší se otec dvojčat Kateřiny a Barborky.

Jednoznačným cílem pro letní sezónu zůstává úspěch na olympiádě a Dvořák se netajil, že jeho přáním je ozdobit případný triumf v Sydney překonáním hranice 9000 bodů. Krátce po vítězství v Gentu naznačil, na jaký součet bodů pomýšlí v nadcházející otevřené sezóně. "Přičtěte si k dnešnímu výkonu 2700 bodů," řekl světový rekordman v desetiboji.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze