Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion bikerů Kulhavý: Letos mám splněno

Jaroslav Kulhavý během MČR v Kuřimi | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

20 2010
Vyhrál dva domácí šampionáty, exhibiční závod Pražské schody, poprvé se dostal na stupně vítězů v závodě Světového poháru. A skvělou sezonu biker Jaroslav Kulhavý před dvěma týdny ještě vyšperkoval vítězstvím na mistrovství Evropy.

Ačkoliv sám titul hodnotí zdrženlivě, protože někteří rivalové na šampionátu nestartovali, s hodnocením této sezony jako té životní souhlasí: "Titul se přece jen počítá. Člověka si hned lépe pamatují."

Jako životní se ovšem hodnotily i vaše předchozí sezony. Čím to, že se dokážete stále zlepšovat?
Snažím se vždycky odstranit nějakou slabinu a zatím se to daří. I když je mi jasné, že to tak nepůjde do nekonečna. Ale máme s trenérem cíl, olympijské hry v Londýně, kde bych opravdu chtěl uspět. Do té doby se chci držet mezi těmi nejlepšími.

Pomohly vám letos i zkušenosti?
Jistě, vím, co a jak dělat. Ale hlavně se mi povedlo odtrénovat všechno, co jsem si naplánoval. K tomu jsem vyladil posed a vyřešili jsme i problémy s kolem, kvůli kterým jsem loni nedokončil několik závodů.

Odráží se výsledky na zájmu sponzorů?
Sponzoři jsou rádi, ale to bude vidět až příští rok. Po letošku by s námi snad měli pokračovat (směje se).

Jaroslav Kulhavý během MČR v Kuřimi

Jejich zájmu by pomohl také úspěch na zářijovém mistrovství světa. Na jaký výsledek se cítíte?
V Kanadě je náročná trať, samé kořeny, bláto a hodně kodrcání. Bude to tam nevyzpytatelné a já budu rád, když skončím okolo pátého místa. Ale to je ještě daleko.

Kolik času vám zabere příprava?
Týdně najedu na kole mezi 20 a 27 hodinami. K tomu se snažím chodit do posilovny nebo plavat. Že bych se ale od kola nedokázal odpoutat, to ne. Třeba ve snu na něm nešlapu. A jsem docela rád.

V zimě jezdíte cyklokros, zkusil jste i Pražské schody. Je pro vás zpestření tréninku důležité?
Pražské schody beru jako odreagování, užívám si to. Cyklokros mě baví, ale většinou jsem po sezoně tak unavený, že nejsem schopný objet všechno.

Podobné postavení jako vy na horských kolech má v cyklokrosu Zdeněk Štybar. Jaký spolu máte vztah?
Známe se už z juniorské reprezentace, jsme kamarádi. Abych ho napodobil s titulem mistra světa, to mě nehecuje, ale já budu po titulu určitě pokukovat. Naše disciplíny jsou přece jen odlišné. Cyklokros je v Česku tradiční, kdežto biky jsou pro Čechy pořád ještě mladý sport a teprve se v nich prosazujeme. Letos už mám splněno, sezona se opravdu povedla, ale budu se ji snažit dotáhnout do konce.Najdete na iDNES.czmobilní verze