Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američanka se modlila, abych ji nepředjela, těšilo po X-Games Samkovou

Olympijská vítězka Eva Samková na slavnostním otevření dráhy pro profesionální i amatérské snowboardisty a lyžaře v Harrachově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

1 2016
Už už to vypadalo, že tým kolem Evy Samkové bude chystat vítězné oslavy, když ji Američanka Lindsey Jacobellisová v jedné z posledních zatáček předjela. Ve finále prestižních X-Games v coloradském Aspenu se tak už podesáté radovala domácí favoritka, čtyřnásobná mistryně světa, ale česká olympijská vítězka po těsné prohře nesmutnila.

„Loni jsem tu byla po pádu šestá, takže jsem nadšená, bylo to o jedenačtyřicet setin vteřiny,“ pravila 22letá snowboardkrosařka.

Co ve váš převažuje? Radost z druhého místa, anebo zklamání, že se nepodařilo přerušit vítěznou šňůru třicetileté Lindsey Jacobellisové?
Určitě radost. Vždyť jsem ještě před měsícem kvůli angíně a bolavým ramenům nevěděla, jestli budu v sezoně vůbec jezdit. Všechno se ale zlepšilo a dneska mě ježdění bavilo. A tři čtvrtě trati jsem jela na první pozici, takže jsem nadšená, vždyť jsem tady loni ve finále upadla a dojela šestá. Byl to úžasný závod.

Takže necítíte ani kapku smutku?
Vůbec. Ani náhodou.

Co se stalo v poslední klopené zatáčce, že vás Jacobellisová podjela?
Měla jsem po domluvě s trenéry Jelínkem a Flejšarem svoji dráhu, úplně jinou, než jezdily ostatní holky, ale ona to řízla. Zvolila kratší dráhu, který vyhrává. Já ji potom dojížděla, ale už to nestačilo. Je hodně těžké rozhodnout se, jestli potom jet za ní nebo dupat boule vedle. Já se rozhodla pro první variantu, možná jsem měla zvolit druhou, ale už je to jedno. Je to další zkušenost.

Před odletem jste říkala, že jste s trenéry chystali pro Aspen jakési tajné trumfry. O co šlo?
Řešili jsme, jak projet trať co nejrychleji. Vybírali jsme různé dráhy a startovali z různých pozic. Vybírali jsme co nejmenší skoky, ale jelikož sněžilo, tak je stejně jezdily všechny holky.

V semifinálové i finálové jízdě jste měla žlutý dres – jste pověrčivá?
Kdepak, žlutý dres jsem měla jako vítězka páteční kvalifikace, na tom nic není. Ta kvalifikace mě ovšem naladila, povedla se mi, navíc si pak můžu vybírat startovní pozici.

Na trati byl pomalý sníh, to vám nevadilo?
S tím člověk nic nenadělá. Při sobotním tréninku jsem stejně byla moc rychlá, takže to teď bylo akorát. Ta rychlost byla dobrá - na jednom skoku mi to předtím nevycházelo, ale díky pomalejší trati to ve finále bylo akorát.

Bavily jste se po závodě s Jacobellisovou?
Chviličku, byla šťastná, že vyhrála. Říkala, že mě pře sjezdu do cíle cítila za sebou a modlila se, abych ji nepředjela. Třeba to vyjde příště, už se těším, teď jsem si tady bezvadně zajezdila. Ale sejdeme se mnohem dřív, někdy kolem 20. února na Světovém poháru v Rusku a potom v Koreji.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze