Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Samková ovládla jako první snowboardistka anketu Král bílé stopy

Snowboardistka Eva Samková jako vítězka ankety Král bílé stopy 2014. | foto: ČTK

23 2014
V nablýskaném sále na Žofíně si na hlavu posadila korunu, usmívala se a poslouchala aplaus. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková získala ocenění Král bílé stopy. Ve více než čtyřicetileté historii ankety Svazu lyžařů České republiky se stala první snowboardistkou, která se prestižní pocty dočkala.

Pozici první snowboardingové vítězky lyžařské ankety si Samková užívala. "Konečně (vyhrál) správný člověk ve svazu lyžařů!" smála se a dodala: "Ne, dělám si srandu. Jsem ráda, aspoň se snowboarding začne rozvíjet a lidi uvidí, že máme dobré výsledky. Ankety ale nijak extra neprožívám, jsem samozřejmě ráda, když je člověk oceněný a celý ten večer byl takový hezký," řekla Samková.

Jedenadvacetiletá Samková v Soči nedala soupeřkám šanci. Nejrychleji zajela v kvalifikaci a všem ujela i v každé vyřazovací jízdě včetně finále. Díky tomu ukončila panování mužů na trůnu Krále bílé stopy. Loni vyhrál skokan Jan Matura, před ním dálkový běžec Stanislav Řezáč a o rok dříve sjezdař Ondřej Bank. Poslední ženskou vítězkou byla slalomářka Šárka Strachová v letech 2009 a 2010.

Král bílé stopy 2014

Anketa Svazu lyžařů ČR o nejlepšího lyžaře a snowboardistu

Hlavní cena - Král bílé stopy 2014: Eva Samková (snowboarding/snowboardcross).

Jednotlivé kategorie
Alpské lyžování:
Ondřej Bank.

Akrobatické lyžování: Tomáš Kraus.

Běh na lyžích: Eva Vrabcová-Nývltová

Skok na lyžích: Roman Koudelka.

Severská kombinace: Miroslav Dvořák.

Snowboarding: Eva Samková.

Travní lyžování: Jan Němec.

Trenér roku: Marek Jelínek (snowboarding/Samková)

Junior roku: Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování)

Síň slávy Svazu lyžařů ČR: Vilém Podešva (alpské lyžování).

Lyžaře si jako královna ale dobírat nebude. "Ne, určitě ne. Třeba Bany (sjezdař Ondřej Bank) jezdil výkony na olympiádě skvěle. Někdo řekne, že není super, když nemá placku, to je mi líto. Páté místo super a úplně skvělý," řekla Samková, která ještě před olympiádou skončila druhá na prestižních X-Games v Aspenu.

Samková by se nezlobila, kdyby svaz lyžařů doplnil do svého názvu snowboarding. To už to mají třeba Američané. "Klidně, už jsme pevnou součástí a už se nám něco povedlo. Jsme tři disciplíny, asi by bych byla i ráda," přemítala Samková. Prezident svazu Lukáš Sobotka řekl, že o tom sám nějakou dobu uvažuje a osobně by mu to nevadilo. "Letos to ale nebude," řekl Sobotka.

Snowboarding navíc ovládl i další kategorie. Marek Jelínek, jeden z dvojice koučů Samkové se stal nejlepším trenérem roku. Ester Ledecká, jezdící na snowboardu paralelní slalom a obří slalom, se stala nejlepší juniorkou.

Nejlepším skokanem na lyžích byl vyhlášen Roman Koudelka, sdruženářem Miroslav Dvořák a akrobatem už čtyřicetiletý skikrosař Tomáš Kraus. Sjezdařům vládl v Soči pátý, sedmý a devátý Ondřej Bank a běžcům Eva Vrabcová-Nývltová. Do Síně slávy byl uveden bývalý sjezdař a uznávaný metodik Vilém Podešva.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze