Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Samaranch a FIFA jednali o olympiádě

1 2000
L a u s s a n e - Dnešní jednání mezi předsedou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juanem Antoniem Samaranchem a zástupci Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) přinesla shodu v tom, že fotbalové soutěže obou organizací si v nejbližší době nebudou konkurovat. Během olympiády v Sydney přeruší program Liga mistrů a Pohár UEFA, na oplátku se posune termín her 2004 v Aténách. Každá z jednajících stran udělala, avšak v hlavním bodě, tedy jakou roli bude hrát fotbal na olympiádě, ke sjednocení názorů nedošlo. Samaranch trvá na tom, aby na turnaji OH mohli startovat nejlepší profesionálové, jako je tomu například v basketbalu.

Prezident FIFA Sepp Blatter však zopakoval svou dřívější obavu, že v tom případě by vyrostl nebezpečný konkurent mistrovství světa.Od roku 1992 FIFA omezila věk fotbalistů reprezentujících na olympijských hrách na 23 let, od roku 1996 mohou být na soupisce každého týmu tři starší hráči. Samaranch prozatím neuspěl s postupným krokem, aby už letos byl tento počet zvýšen na pět.

Vyhráno však nemá ani v otázce odkladu evropských pohárů. Viceprezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Antonio Matarrese, jenž se dnešní schůzky rovněž zúčastnil, po ní totiž prohlásil, že na úrovni jeho konfederace se o přesunu plánovaných zápasů na
únor 2001 teprve bude diskutovat. Proti změnám hovoří již podepsané smlouvy na televizní přenosy.

Olympijský fotbalový turnaj začne v různých australských městech ještě před oficiálním otevřením her 15. září, finále se odehraje 1. října. V Aténách se nejlepší sportovci světa mají sejít mezi 13. a 29. srpnem, fotbalové organizace však požadují přesunutí her na konec července, což nevyhovuje řeckým pořadatelům. Také rozhodnutí v této  problematice navzdory dnešní shodě podle pozorovatelů nepadne v horizontu měsíců, ale spíš let.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze