Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Salto: cesta ke slávě nebo zranění

16 2003
Hustopeče - Napřed dopadáním do vody a pak i v terénu trénuje freestyle motokrosař Petr Kuchař svůj unikátní trik, salto pozadu. Jaké to je, když se s motocyklem točí ve vzduchu? MF DNES byla u toho. Před nájezdovou rampou se zastaví, zkoncentruje se a zhluboka nadechne. Pak motokrosař Petr Kuchař vyrazí k zatím nejbláznivějšímu kousku, který se za dobu, co dělá volnou disciplínu freestyle, naučil.

Skočí salto vzad, které umí jenom asi deset nejlepších na světě. Nyní i on...

V úterý večer novinku ve svém tréninkovém areálu v Hustopečích u Brna předvedl. Svolil k fotografování salta, jímž měl ohromit za pár dní v Praze. Po pádu však skončil v nemocnici.

Cesta od adrenalinu ve vzduchu až ke zranění je krátká... Kuchař ji zdá až příliš důvěrně. Už si zlomil páteř, potlučen byl nesčetněkrát. Dávno už si udělal s manželkou úmluvu, že ho od experimentování s vlastními možnostmi nebude zrazovat, i když občas ho krkolomné kousky pošlou do nemocnice.

Jaké to bylo tentokrát?
Trénink začíná excelentně. Kvůli fotografování Kuchař skáče hned od začátku salta a zvládá je perfektně. Dokonce se při obratu s hlavou dolů pustil jednou rukou řídítek.

Vypadá to šíleně. Motorka vyletí do desetimetrové výšky, prohnutý jezdec na chvíli "zatvrdne" v pozici hlavou dolů a pak se pomalu vrací do normální polohy, aby taktak přistál na kolech.

"Salto vzad je hodně speciální trik," vypráví Kuchař mezi jednotlivými skoky. "Musíte počítat s tím, že si hlavně na začátku jeho nacvičování pěkně natlučete."

První pokusy o salto vzad, tzv. back flip, prováděl na jaře v bazéně v jihomoravských Němčičkách. Kuchař, stejně jako třeba lyžařští akrobaté, začal svůj trik nejdříve skákat do vody. Ovšem s motorkou.

"Není to tak nepraktické, jak to zní. Motorka se během půlhodinky vysuší," vysvětluje závodník, který občas zaskočí i jako filmový kaskadér. "Zato voda při nekontrolovaném pádu z deseti metrů pěkně bolí. Zvládl jsem tak čtyři skoky za den."

Překvapivě dobře šly první pokusy na suchu. Celková bilance: jedno naražené stehno. "Jde to dobře, abych to nezakřikl," přeje si.

Je úterý večer, když po sérii salt vyráží zpátky na trať. V pohodě proletí znovu asi dvacetkrát vzduchem a při tom se královsky baví. Do dálky se nese jeho radostné výskání po každém povedeném triku. Rozpustile zkouší po saltu přidat další: Superman, Kankán, Polibek smrti...

Najednou si bez zastavení najede na rampu určenou speciálně pro salto vzad. Nájezdová rychlost se nezdá optimální, skok se nedaří dotočit a motorka se zapichuje předním kolem do doskočiště. Jezdec dopadne tvrdě na nádrž a vzápětí se poroučí přes řídítka.

"Do...! Já jsem...! Moje...!" nadává. Po chvíli se uklidňuje, ale silná bolest v pánevní oblasti mu nedovolí vstát. Poprosí o mobil a volá si sanitku. "Chtěl jsem to zkusit skočit bez zastavení, ale asi jsem na rampě málo zatáhl," vysvětluje smutně před příjezdem ambulance. Ta ho nakonec odváží do bohunické nemocnice, kde se nepotvrdí možná zlomenina. Nicméně o mistrovství republiky nemůže být ani řeč.

Ačkoliv by dvaatřicetiletý Kuchař mohl nadávat na neuvěřitelnou smůlu, staví ke svému úrazu víceméně vyrovnaně. Ve své patnáctileté závodní kariéře zažil pádů a zranění víc než dost. A za druhé ví, že na něj doma čekají právě narozená dvojčata, která v úterý ráno přivezl z porodnice.

"Před pěti šesti lety bych asi bláznil, kdybych se zramoval těsně před hlavním závodem," říká mnohonásobný český mistr v motokrosu a superkrosu. "Ale už jsem něco v životě vyhrál, taky jsem o něco starší a snažím se brát tyhle nepříjemnosti s klidem."

A že by se po této další havárii třeba svého koníčku vzdal? Zkuste hádat... Ani náhodou!

ODRAZ... Motokrosař Petr Kuchař zahajuje svůj skok.

... RYCHLE NA ZEM. Teď už kaskadéra čeká jen hladké dosednutí.

...UŽ MÁ JASNO... V této fázi už Kuchař tuší, jak salto dopadne.

... ZÁKLON. Petr Kuchař se velkým záklonem dostává do pozice vzhůru hohama.

...ARDENALIN... V poloze, v níž by jiní kolabovali, si Kuchař lebedí.

...PO ODRAZU... Z odrazové plochy Kuchař vyletěl a tvoří figuru.

Motokrosař Petr Kuchař si připravuje místo pro svůj pokus.

Petr Kuchař předvádí unikátní trik: salto pozadu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze