Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sajdkáry, čtyřkolky a těžká trať, to bude další šampionát v Jiníně

Sajdkárkros - ilustrační foto.

28 2010
Takové počasí v Jiníně nepamatují. Slunce vykoukne, ale za chvíli znovu leje a prudký déšť střídá průtrž mračen. Ale závody nikdo nezrušil. Nejméně čtyři roky se v Jiníně mistrovství republiky v sajdkárkrosu nejelo. To i k mistrovství světa je blíž, naposledy se tu uskutečnilo před dvěma lety.

A jako by počasí chtělo i po čtyřech letech tuzemský šampionát spláchnout. "Takové tady nepamatuju," prohlásil ředitel závodů v Jiníně Jan Strach. Přitom v areálu působí téměř 20 let.

Ale závody zatím zrušené nejsou a všichni doufají, že v nejbližších hodinách ještě trať oschne. Jinak by bylo závodění pro všechny hodně těžké.

Jinín je v pořadí čtvrtým dílem seriálu. Až se odjede, budou mít jeho účastníci polovinu šampionátu za sebou. V prvním závodě v Kramolíně startovalo 24 posádek.

Další se jel v Poříčí nad Sázavou a na startu bylo 23 dvojic. V Horšovském Týně 22. Jako by spíš ubývaly. Jenže Jinín, to je populární místo. Chystá se sem i doyen světového sajdkárkrosu Willi Liebl. Dosud letos v seriálu nenastoupil, ale Jinín vynechat nemůže. Je mu 67 let. "Tak letos startuje s číslem 67," připomněl Jan Strach Lieblovu specialitu.

Každý rok má jiné číslo, vždy o jednu číslici vyšší. V čele mistrovství jsou bratři Rozehnalovi. Zatím mají 147 bodů. Ze šesti jízd prohráli jen tu poslední. Zdolali je celkově zatím druzí bratři Čermákovi, kteří nasbírali 118 bodů.

"Jsou to dvě dvojice, které byly v minulém roce v mistrovství světa celkově v první desítce," připomněl Jan Strach.

Tak vysoko se obě posádky dostaly po letech velké snahy. Nebylo zvykem, aby byla alespoň jedna tuzemská posádka v první dvacítce na světě. Teď to neplatí. Zajímavostí je, že Rozehnalovi upřednostňují motor Zabel a Čermákovi jezdí s motorem Jawa. Obsah obou je kolem 700 kubických centimetrů.

Povolené jsou dvoutaktní motory do 750 kubických centimetrů a čtyřtaktní do 1 000 kubických centimetrů. Jednoválcové i dvouválcové.

Šampionát je mezinárodní. Může se stát, že ještě nějaká zahraniční posádka do Jinína dorazí. Program bude proložený starty čtyřkolek. Ty mají v plánu dvě rozjížďky mistrovství republiky, přeboru republiky a juniorské soutěže, které jsou sloučené. Označené jsou Junior I a Junior II.

V sajdkárách jsou zatím na pátém místě Přemysl Hájek - Václav Hotový zMotosportu Chýnov. Dokončili všech šest jízd šampionátu a drží se v boji o celkové stupně pro nejlepší. Na třetí dvojici Kříž Gažík ztrácejí 22 bodů a na čtvrtou Vejchoda - Šoupal jen bod. Ale chýnovská posádka se musí dívat i za sebe. Šestí Jiroušek - Sejk na ni ztrácejí tři body.

Hodně vzruchu zaručují i souboje čtyřkolek. V mezinárodním mistrovství republiky startovalo 26 jezdců a v přeboru 40. Jen sdružené pole juniorů není tak početné.

Tréninky a kvalifikace budou v neděli dopoledne. Závody začnou ve 12.30 hodin. Jak moc je počasí ovlivní?Najdete na iDNES.czmobilní verze