Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sainz taktizoval a byl diskvalifikován

10 2000
P r a h a - Finský automobilový jezdec Juha Kankkunen s vozem Subaru se posunul po první etapě do čela Australské rallye. Čtyřnásobný mistr světa, který zajel ve čtvrteční speciální zkoušce třetí čas, si vybudoval před druhým Francoisem Delecourem z Francie téměř desetivteřinový náskok. I v úvodní etapě s devíti rychlostními zkouškami si zpočátku počínal suverénně Marcus Grönholm, který vede pořadí mistrovství světa a byl nejrychlejší i ve čtvrteční speciálce. Finský závodník vyhrál sedm rychlostních zkoušek, ale v osmé schválně zpomalil, aby nemusel v sobotu startovat z nevýhodné první pozice. Totéž nevyšlo Španělu Carlosu Sainzovi, který úmyslně zastavil před koncem závěrečné erzety, ale na zakázaném místě, a byl diskvalifikován.

Australští pořadatelé se totiž po loňském experimentu, kdy si vítěz etapy mohl vybrat, ze kterého místa odstartuje, vrátili ke starému systému. Jako první tedy vyjede na trať vedoucí závodník. Na australské šotolině a silnicích s mnoha kamínky je to ale velmi nevýhodné, protože "čistí" cestu ostatním a ztrácí sekundy. Grönholm se proto nechal předjet čtyřmi jezdci a po první etapě figuruje až na pátém místě. Na svého krajana Kankkunena ztrácí přes 23 sekund. Před ním jsou ještě Tomi Mäkinen a Brit Richard Burns, jenž na Grönholma ztrácí v pořadí šampionátu čtyři body.

O podobnou fintu se pokusil Španěl Carlos Sainz. Úmyslně zastavil před koncem závěrečné rychlostní zkoušky, ale na zakázaném místě, za což byl diskvalifikován. Stáj Ford se ani neodvolala. Záběry z vrtulníku Sainze usvědčily, že zastavil asi na dvacet vteřin, ale už za vymezeným územím označeným žlutou tabulí. "Neviděl jsem ji. Etapu jsem jel naplno, byl jsem vyčerpaný a ceduli přehlédl," přiznal španělský jezdec.

V sobotu čeká účastníky rallye osm rychlostních zkoušek, vítěz je očekáván v Perthu v neděli okolo šesti hodin ráno SEČ.

Pořadí po 1. etapě:
1. Kankkunen (Fin./Subaru) 1:27:17,2 h., 2. Delecour (Fr./Peugeot) -9,7 s., 3. Mäkinen (Fin./Mitsubishi) -13,7, 4. Burns (Brit./Subaru) -21,5, 5. Grönholm (Fin./Peugeot) -23,5, 6. Laukkanen (Fin./Ford) -35,0, 7. Gardemeister (Fin./Seat) -43,8, 8. Bourne (N.Zél./Subaru) -1:01,9, 9. Erikkson (Švéd./Hyundai) - 1:07,5 min, 10. A. McRae (Brit./Hyundai) -1:49,6.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze