Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan si v Kalifornii vyčekal triumf, Wigginse od něj dělí tři hrby

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál 7. etapu závodu Kolem Kalifornie. | foto: AP

18 2014
Trvalo to sedm etap, teprve pak se Peter Sagan zapsal do letošní kroniky závodu Kolem Kalifornie - slovenský Rambo vyhrál spurt v Pasadeně, který zakončil 7. etapu. V průběžných výsledcích se ani po předposledním dějství nic nemění, první desítka zůstala nezměněná a Bradley Wiggins už nakračuje ke konečnému vítězství.

Bylo to Saganovo jedenácté vítězství v Kalifornii a šedesáté v jeho profesionálním životě. "Jsem šťastný," přiznal pak. "Bylo to důležité vítězství, protože od první etapy jsem byl tolikrát blízko. Ale čtvrtá a druhá místa nejsou tak dobrá, že?"

Silný Slovák se v závěrečných metrech prosmýkl kolem někdejšího mistra světa Thora Hushovda, Danny van Poppel z Treku taky nestíhal, a všichni už pak museli sledovat oslavná gesta šampiona. "No konečně mám taky jedno vítězství," ulevil si majitel zeleného spurterského trika.

Taky Wiggins si za cílem oddychl, žádné šrámy, žádná velká ztráta, Saganův Cannondale odvedl práci a nepustil uprchlíky tak daleko, aby mohli jeho průběžné vedení podkopávat. "Ale nikdy nejste v bezpečí, dokud nepřejedete cílovou pásku," připomínal Brit. "V té rychlosti, jakou jsme jeli, stačí defekt a už se nedostanete zpátky do závodu. Toho jsme se obávali. Jsem rád, že mám další den za sebou a že už zbývá jen ten poslední."

Nedělní závěrečná etapa je sice krátká, ale o to náročnější. Okruhy na předměstí Los Angeles navedou peloton třikrát i na vrchařskou prémii. Mohl by to být další den pro spurtery a taky den, kdy jejich týmy sejmou práci z beder Wigginsova Sky.

"Ale to záleží na tom, kde se v pelotonu udrží," uvažoval Wiggo. "Až se kouknu na trasu, budu muset popřemýšlet o všech možných scénářích, co by se mohlo přihodit, a o strategii. Ale odhaduju, že Sagan to znovu zvládne a že pro Cavendishe je to těžká etapa a že ji nevyhraje."

Jenže i pro Slováka budou tři vrchařské "hrby" víc než bolavé, však si pamatuje rok 2010, kdy na podobném okruhu závodil a nedosáhl výš než na jedenácté místo. "Znám ten kopec," kýval. "Je těžký. Ale pokud se pojede pomalu, možná můžu přijet do spurtu."

Ať bude kalifornské finále jakékoliv, britský Sir věří, že svou misi už dotáhne do konce. A že v Thousand Oaks mu navléknou dres krále. "Myslím, že budeme dělat pořád to stejné - sledovat kluky z Garminu," říkal. Rohan Dennis je totiž největší hrozbou, ztrácí jen půl minuty. "Ale jsem si jistý, že všechno bude v pořádku," plánoval Wiggins.

Posledních 135 kilometrů zbývá k jeho celkovému triumfu.

Kolem Kalifornie

7. etapa (146,5 km): 1. Sagan (SR) 3:24:33, 2. Hushovd (Nor.), 3. Van Poppel (Niz.), 4. Dempster (Austr.), 5. Degenkolb (Něm.), 6. Trentin (It.) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins (Brit.) 25:28:15, 2. Dennis (Austr.) -30, 3. Craddock (USA) -1:48, 4. Machado (Portug.) -2:02, 5. Yates (Brit.) -2:14, 6. Stetina (USA) -2:30.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze