Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Saganovo soužení trvá. Hvězdu za miliony rdousí Gorila i povinnosti

VÝRAZ SKEPSE. Slovenský cyklista Peter Sagan ve 102. Tour de France stále čeká na vítězství. | foto: Tinkoff-Saxo

9 2015
Vztekal se a zuřil, předním kolem za cílem bouchal do asfaltu. Němec Greipel slavil a Peter Sagan, slovenská raketa v dresu nejlepšího mladíka Tour de France, se jen smutně ohlížel. Zase byl až druhý. Zase a znovu! Být 5. etapa do Amiens o metr dva delší, možná by se dočkal, protože v cíli měl rychlost jasně nejvyšší. Jenže nebyla. A slovenský smutek trvá.

Loni 12. července se na tomto serveru objevil článek se stejným tématem - Saganovo prokletí. „Ne, ne a zase ne! Zeleného Sagana ve Francii ničí žízeň po vítězství,“ stálo v titulku a byla to smutná, leč pravdivá zpráva o půstu slovenské hvězdy.

I letos Sagan létá mezi nejlepšími, také ve 102. Tour je nejlepším mladíkem a počtvrté v řadě by chtěl dobýt zelený trikot nejlepšího spurtera. Jenže v přetahované o etapové vavříny nestačí na německou mašinu. Tolik vítězných gest, pro něž se inspiroval u filmových postav, už v minulosti Sagan ukázal, čtyři etapy v ročnících 2012 a 2013 ovládl.

Ale od té doby? Pořád nic.

„Tour de France je tady. Budu vepředu?“ psal nažhaveně po příjezdu do Utrechtu na Twitter. Po první rovinaté do Zélandu a také první prohrané etapě vzkázal: „Milimetry dělají rozdíly.“ A když mu to nevyšlo ani v Amiensu, litoval: „Pořád to nestačí.“

Sagan sice navenek své rozhořčení kamufluje a také ve středu za cílem mluvil pozitivně. Nebo se aspoň snažil: „Jsem spokojený, jak to dopadlo.“ Uvnitř slovenského Tourminátora se však nejspíš kumuluje skepse - jeho poslední prvenství v Tour z Albi totiž nese letopočet 5. července 2013.

Sagan třikrát po sobě oblékal zelený trikot a i letos si na něj myslí, jenže absolutistický majitel stáje Tinkof-Saxo, ruský boháč Tinkov, chce víc. Chce vidět svou hvězdou, které ročně platí miliony eur, jak z pódia stříká šampaňské. A to mu Sagan za pět dnů letošní Tour zatím nedopřál.

Jistě, ve Francii má Slovák i jiné úkoly než jen bojovat s „Gorilou“ Greipelem, Cavendishem či Degenkolbem. „Nejsme tu kvůli rozjíždění spurtů,“ potvrdil sportovní ředitel Tinkoffa De Jongh. Prioritou ruské stáje je dovézt kapitána Contadora k celkovému triumfu a všichni muži týmu častokrát včetně Sagana jsou tu pro něj, nikoliv pro „loktování“ ve spurtech.

Po pěti letošních etapách má 25letý borec ze Žiliny tři pódiová umístění, potřinácté byl na Tour druhý (k tomu má 4 vítězství a 5 třetích míst). Ale triumf? „Šílené! Všichni chtějí být vepředu, v co nejlepší pozici. Neděje se to nikde jinde, jen na Tour,“ postěžoval si Sagan, který je nyní v bodovací soutěži o 32 bodů druhý za Greipelem. Přesto si na vítězství (to dílčí i celkové) dál troufá.

„A proč ne? Vždyť Tour teprve začala,“ hlásá odhodlaně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze