Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan ve Švýcarsku podruhé vyhrál, Cavendish nestačil a Štybar spadl

Slovenský cyklista Peter Sagan | foto: AP

18 2015
V královské horské etapě závodu Kolem Švýcarska se nedral vpřed a dojel 24 minut za vítězem. "Snažil jsem se ušetřit síly na další etapy, kde se chci znovu pokusit o vítězství," říkal po středeční dřině u Söldenského ledovce. Svůj plán Peter Sagan naplnil do písmene - právě plný zásobník energie ho ve Wielu, v cíli 6. etapy závodu, vynesl podruhé letos na první místo. To průběžné dál drží Francouz Pinot.

Čtyřčlenný únik měl v etapě, která nebyla ani hornatá, ani rovinatá, ambice postavit se předpokladům a spurterským týmům překazit jejich zápolení na cílové rovině. Nejlépe postaveným mužem mezi uprchlíky byl Axel Domont z AG2R, který za vedoucím mužem ztrácí 36 minut, a možná i proto peloton jeho aktivita nijak nestresovala.

Po těžkém dnu v horách, kterým byla pro švýcarský peloton středa, tentokrát závodníci zvolili „odpočinkové“ tempo a průměrem 40,5 kilometru v hodině šlapali pomaleji, než byl nejhorší odhad organizátorů.

Až pětiminutový odstup mobilizoval týmy cyklistických rychlíků a Giant s Etixxem v té době vyslali své muže do čela, v předtuše bojů o pozice a hromadného spurtu.

Když zbývalo 65 kilometrů do cíle, dosud jen strašící šedá obloha se roztrhla a kapky padaly na záda uprchlíků, jejichž náskok spadl na dvě minuty. Déšť byl dobrou zprávou pro Sagana, ekvilibristu na kole, a když navíc organizátoři varovali, že jen 250 metrů před cílem leží těžká, 90stupňová zatáčka, vše hrálo v prospěch slovenského Terminátora.

Pět kilometrů před cílem upadl Zdeněk Štybar, jeden z mužů Cavendishova vláčku, a k zemi s sebou strhl dalšího týmového kolegu. Přesto belgický tým zůstal v čele se čtyřmi muži. Teprve pod flamme rouge, značkou posledního kilometru, peloton zničil uprchlíky a Sagan si budoval ideální pozici do posledních metrů.

Za záda jeho muže se však natlačil ještě Belgičan Roelandts z Lotta a ten pak i jako první rozkmital pedály s touhou po vítězství. Pro lídra bodovací soutěže však nebyl překážkou a po triumfu ve 3. etapě nyní přidal i tu šestou.

„Etixx šlapal celý den a všechno kontroloval,“ popisoval pak Sagan, ale i přesto Cavendishův tým vypekl. „Přestože jsem do poslední zatáčky najížděl trochu víc zezadu.“ S jedenácti švýcarskými triumfy se vyrovnal Kobletovi a Kublerovi. Znamenají pro vás ta jména něco? ptali se ho v cíli. „No. Zítra se je pokusím překonat.“

VÝSLEDKY

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 6. etapa (193,1 km): 1. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) 4:34:43, 2. Roelandts (Belg./Lotto), 3. Kristoff (Nor./Kaťuša), 4. Drucker (Luc./BMC), 5. Bennati (It./Tinkoff-Saxo) všichni stejný čas, 6. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step) -2, ...112. Hirt (ČR/CCC Polkowice) -46, 144. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -6:37.

Průběžné pořadí: 1. Pinot (Fr./FDJ) 22:16:51, 2. Thomas (Brit./Sky) -42, 3. Špilak (Slovin./Kaťuša) -50, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -55, 5. Ángel López (Kol./Astana) -1:07, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -1:22, ...34. Hirt -19:28, 114. Štybar -1:05:25.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze