Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šafářová už před Fed Cupem trénovala. Bez úlev

Lucie Šafářová v obležení novinářů | foto: ČTK

3 2010
Jednička českého fedcupového týmu Lucie Šafářová se dnes poprvé zapojila v Brně do přípravy tenistek před víkendovým utkáním s Německem. Po odeznění horečky Šafářová dopoledne trénovala bez úlev, odpoledne měla na programu odpočinek a čekala ji lékařská kontrola.

"Cítím se po tréninku v pohodě. Doufám, že se už nemoc nevrátí. Čtyřdenní tréninkový výpadek by neměl ovlivnit moji výkonnost," uvedla na dnešní tiskové konferenci Šafářová.

Nehrající kapitán Petr Pála po třech dnech nejistoty návrat Šafářové uvítal. "Hrála v naprosté pohodě a přestávka na ní nebyla znát. Ještě záleží, jak na tom bude odpoledne. Důležité bude, aby se jí teplota nevrátila, nebyla zesláblá a mohla o víkendu nastoupit," řekl Pála.

Zbývající české hráčky Petra Kvitová, Lucie Hradecká i Květa Peschkeová si už podle něj zvykly na nový taraflexový povrch. Na něm se budou hrát o víkendu zápasy vůbec poprvé. Na rozdíl od toho předchozího má od počátku ustálené vlastnosti.

"Povrch se sice postupně při herním zatížení mění, ale rozhodně ne tak rychle jako ten bývalý při utkání se Slovenskem před dvěma lety. Tehdy byl při trénincích pomalý, ale při zápasech se výrazně zrychlil a kontrola míčů na něm byla obtížná. Hráčky jsou s povrchem spokojeny," konstatoval Pála.

V plné přípravě v dějišti utkání jsou i německé soupeřky. Na tiskové konferenci nehrající kapitánka Barbara Rittnerová prohlásila, že družstvo se ani při absenci nejlepší hráčky Sabine Lisické necítí oslabené. "Šance obou týmů jsou otevřené. Ovšem psychický tlak v podobě domácího prostředí a divácké podpory necháme našim soupeřkám," uvedla Rittnerová.

Týmová jednička Andrea Petkovicová vidí šance na postup také jako vyrovnané. "Bude záležet na momentálních okolnostech, žebříčkově jsme na tom přibližně stejně. Povrch není ani příliš rychlý, aby na něm rozhodovalo pouze podání, ani pomalý. Vyhovuje mi to a diváci mohou očekávat zajímavé výměny," uvedla Petkovicová.

Domácí tým bude mít podle Rittnerové výhodu, že jeho hráčky mají z posledních let mnohem více zkušeností se zápasy Fed Cupu. Sama byla společně se Steffi Grafovou a Anke Huberovou součástí týmu, který v roce 1992 soutěž vyhrál, od té doby se to ale už Německu nepodařilo.

"Tenkrát jsem ale nastoupila ve finále pouze do poslední čtyřhry, kdy už bylo o výsledku rozhodnuto. Daleko horší vzpomínky mám na svoje poslední aktivní vystoupení ve Fed Cupu proti České republice v Mannheimu před třinácti lety. Tehdy jsem měla být za Grafovou a Huberovou trojkou v našem týmu. Obě ale nenastoupily, stejně jako v českém týmu chyběla Novotná. Já jsem tehdy zklamala a obě dvouhry proti Gerši a Richterové tenkrát prohrála," vzpomínala dnes už s úsměvem Rittnerová.

Ve své kariéře odehrála na turnajích řadu dvouher se současnou českou deblovou jedničkou Peschkeovou, která se provdala do Německa a Rittnerová jí svědčila na svatbě. "Přemlouvala jsem Květu, aby si vzala německé občanství a mohly jsme spolu hrát debly i ve Fed Cupu. Neuspěla jsem. Květa mi řekla, že má sportovní srdíčko v České republice," vyprávěla německá kapitánka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze