Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šachový velmistr nerad vynechává hokej

27 2006
Pardubice - Že byste se šachistou asi nenalezli společnou řeč? Myslíte si, že jsou nudní? To neznáte Sergeje Movsesjana! Šestadvacetiletý šachový světoběžník miluje hororové knihy Stephena Kinga, spíš než šachové partie hraje na počítači hokejové a fotbalové manažery, málokdy vynechá zápas pardubických hokejistů.

Kromě toho je však pardubický patriot, který je národností Armén pocházející z Gruzie a hrající za Slovensko, skvostným šachistou. Vždyť loni vyhrál čtyři ligové tituly v pěti zemích.

Škoda, že velmistr má své účinkování na festivalu Czech Open už za sebou - byl o bod druhý ve Fischerových šachách za domácí jedničkou Navarou a opět stříbrný v rapid šachu - tentokrát jen na pomocné kritérium za týmovým spoluhráčem z Baden Badenu Schlosserem.

Sergeji, splnil Czech Open vaši představu?
Neřešil jsem umístění, spíš jsem si chtěl pěkně zahrát. Fischerovy šachy jsou k tomu jako stvořené. V rapidu je to podobné. Hráči si spíš zkouší novinky a různé varianty.

Hrajete v několika světových ligách najednou. Jak to jde zvládnout?
Takový je život profesionála. Ne všechny ligy se hrají víkendovým systémem. Některé se hrají turnajovým systémem na devět kol, alespoň není nuda. Do pátku mám relativně volno, jsem s rodinou a připravuji se na zápasy, a přes víkend pracuji.

Zkuste popsat přípravu šachového profíka...
Hodně se připravuji s počítačem. V databázi si vyhledám vše o soupeři, proti kterému budu hrát. Studuji jeho partie, snažím se o něm zjistit co nejvíc, abych byl připravený na situace, které mohou v partii nastat. Vybírám své zahájení. Dříve se víc analyzovalo, nyní do přípravy hodně promlouvá počítač.

Která liga je pro vás prioritní?
Každá má něco do sebe. V Německu máme vždy nejvyšší ambice, je to asi nejlepší tým, za který jsem kdy hrál. Dost možná, že je to nejlepší družstvo, které tu vůbec existuje. Extraliga je pro mě strašně důležitá z morálního hlediska.

Jako české mistry vás čeká účast na Evropském poháru...
Já ale hrát nebudu. Nebylo jisté, jestli pardubické družstvo vůbec bude moct jet. Už jsem měl před začátkem sezony dohodu s holandskou Bredou, že za ni budu v Evropském poháru startovat.

Zbývá vám kromě šachů čas na jiné koníčky?
Nejradši relaxuju. Vezmu si knížku a čtu. V poslední době jsem toho přečetl hodně od Kinga, mám od něj přečteny tři čtvrtiny jeho tvorby. Ale rodina má absolutní přednost.

Čtete taky šachovou literaturu?
Nejvíc periodika. Dobrý je třeba magazín New In Chess, je v něm i spousta článků o zajímavostech z turnajů. Vlastně šachová beletrie.

Hrajete i nějaké jiné hry?
Občas si zahraju backgammon. Jinak stolní hry typu Osadníci z Katanu a další. Sem tam hraju fotbalové a hokejové manažery na počítači.

Vy sledujete fotbal a hokej?
Víc hokej. Ve fotbalu sleduji jen špičkové soutěže. Ligu mistrů, teď to bylo samozřejmě mistrovství světa. Naši ligu nesleduji. Co se týče hokeje, ten sleduji aktivně. Když jsem doma, snažím se přijít na každý zápas Pardubic. Chodím už od devadesátého pátého.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze