Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šachová elita míří do Pardubic

13 2006
Pardubice - Čtyři hráči elitní světové stovky a navrch čtrnáctý nejlepší junior. Taková šachová esa přilákali pořadatelé pardubického festivalu šachu, bridže a her Czech Open 2006. Je to opravdu výjimečná událost. Vždyť loni na velmistrovském turnaji nestartoval ani jeden hráč z top 100 světového žebříčku.

Czech Open zahajuje už dnes a hned na úvod je na programu naprostá novinka: světový šampionát školních týmů. Ten budou brzy následovat další luštitelské, scrabblové, vrchcábové, piškvorkové a mnohé další lahůdky.

Ale při vší úctě k mariášníkům nebo skladatelům hlavolamů, vrchol může být jen jeden.

Velmistrovský šachový turnaj Pardubice open začíná 21. července a v ČEZ Areně potrvá celý týden.

"Podařilo se nám prolomit několik rekordů," usmívá se ředitel turnaje Jan Mazuch. Zatímco loni se top turnaje zúčastnilo kolem 340 šachistů, letos se jich přihlásilo už o sto víc. "Abychom přivítali čtyři hráče světové stovky se také ještě nikdy nestalo," pokračuje šéf akce.

Podle ELO koeficientu, který se dá přirovnat k tenisovým žebříčkům, je největším favoritem světová "čtrnáctka" David Navara.

Ten je dokonce na takové úrovni, až to jeho účast v Pardubicích paradoxně ohrozilo. Vždyť šachistům s koeficientem ELO nad 2700 se otevřené turnaje nedoporučují. "Pokud se nestane nic mimořádného, Navara by měl vyhrát," přemýšlí domácí naděje - čtvrtý nasazený Viktor Láznička.

Turnajovou dvojkou je tradiční účastník Rus Jevgenij Najer, který už v Pardubicích jednou vyhrál, trojkou je vynikající polský junior Radoslaw Wojtaszek. Vítězství obhajuje Bělorus Kovalev.

"Opět se bude hrát o 75 tisíc korun, které dostane vítěz," uvedl Mazuch, jenž upozorňuje i na otevřené mistrovství ČR v rapid šachu.

Právě tohoto turnaje zařazeného do seriálu světové série ACP Tour se zúčastní další hráč světové stovky Sergej Movsesjan. Šachový světoběžník, který je původem Armén, žil v Gruzii, bydlí v Pardubicích a reprezentuje Slovensko, dokázal nemožné - letos pomohl k ligovému titulu německém Baden-Badenu a má už šestý ligový titul v šesté zemi!

Bude triufovat i v rapid šachu?

Autoři:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze