Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíkové se vrátila chuť k jídlu i barva do tváře, dnes vstoupí do SP

Martina Sáblíková na tiskové konferenci v Berlíně | foto: ČTK

19 2010
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Trenér Petr Novák spokojeně hledí do tváře Martiny Sáblíkové a říká: "Výborně. Už nejsi bílá.“ To je dobrá zpráva. S týdenním zpožděním vstupuje dnes královna rychlobruslařek do Světového poháru.

Po sedmi dnech, kdy žila o houskách, jelikož nic jiného její žaludek při střevní chřipce neudržel, Sáblíkové opět chutná. Což je další dobrá zpráva. V berlínském hotelu Holiday Inn přichází z oběda a usmívá se: "Snažím se ten vyprázdněný žaludek zase doplňovat a možná i přeplňovat. Pořád mám hlad. Teď jsem si k obědu dala těstoviny s omáčkou, velký talíř zeleniny a jogurt."

Předchozí vynucená hladovka v Heerenveenu byla nejdelší v jejím životě. Neustále se jí chtělo spát, ztratila síly i váhu. "To bylo strašný, když jsem mohla jen koukat, jak se ostatní ládujou." Zvlášť když ji její tým příležitostně provokoval. Třeba Pavel Kulma tehdy přímo před očima Sáblíkové spořádal puding i koblížky. "Já mu jen spílala: Ty jsi ale mizera, jen počkej!"

Nejen váhu a energii teď rychlobruslařka kvapem doplňuje, dohání i chybějící trénink. Od chvíle, kdy v úterý zase směla v Berlíně na led, se nešetří. "Zvládla tu 200 kol za tři dny," oznamuje Novák. Tedy zhruba 27 kilometrů na ledě denně.

"Nebylo to ze začátku nic moc rychlého, protože žaludek mi říkal: Na to zapomeň. Ale byla jsem na bruslení zase hrozně natěšená." Na berlínském oválu drží rekord dráhy na 3 000 i 5 000 metrů, loni tu vyhrála trojku rozdílem třídy o 5,5 vteřiny.

Letos ji však čeká netradiční role. Jak v dnešním klání na 1 500 metrů, tak zítra na 3 000 metrů musí nastoupit hned na úvod závodu, v prvním páru.  "To už je hodně dávno, co se mi to při svěťáku stalo."

Jenže tak diktují pravidla. Z úvodních závodů v Heerenveenu nemá ani bod a startuje se podle obráceného pohárového pořadí. "Stejně jedu na sebe, nemělo by to být nic drastického. Nastavím nějaký čas a ostatní ať se ho snaží překonávat," plánuje.

Netuší, co od sebe může čekat. "Ráda bych řekla třeba: Cítím se, že vyhraju trojku. Ale tak se necítím. Fakt nevím, jak to půjde." Půldruhé hodiny si po obědě v hotelové recepci povídá (a dobírá si kouče), potom ji Novák posílá šlapat na stacionární kolo. Sáblíková však hlásí: "Už mám zase hlad. Co s tím?" Prozatím se musí spokojit s čokoládou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze