Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková získala na cyklistickém šampionátu další zlato. A závodí dál

Martina Sáblíková v sedle časovkářského speciálu | foto: Patrik Pátek

24 2010
Druhé zlato ve třech dnech získala na českém cyklistickém šampionátu dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková. Po úterním triumfu v individuální časovce v Holíči na Slovensku obhájila společně s Martinou Růžičkovou i titul ve stejném závodě dvojic. A pořád nemá dost. Časovku jednotlivců v kategorii mužů vyhrál potřetí za sebou František Raboň.

Třiadvacetiletá česká sportovní hvězda totiž oznámila, že se oproti plánu postaví i do sobotního závodu s hromadným startem v Kyjově.

"Rozhodla jsem se, že vyzkouším i silniční závod, který jsem původně v plánu neměla. V loňském roce jsem z něj odstoupila kvůli křečím, takže v sobotu se budu snažit hlavně dojet. Medaili rozhodně v hlavě nemám," řekla ČTK Sáblíková.

Závod s hromadným startem se pojede na sto kilometrů, přičemž hvězda Nowis teamu prý letos ujela na kole maximálně 80 kilometrů v kuse. "A to ještě jen padesát v ostřejším tempu, zbytek jen volně," upozornila.

V časovce dvojic se jelo na čtyřicetikilometrové trati a favorizované duo si počínalo naprosto suverénně. Vyhrálo s náskokem téměř šesti minut před Jarmilou Machačovou a Lucií Záleskou. Bronz vybojovaly Pavla Novozámská a Hana Ježková.

Časovky se zúčastnilo pouze pět dvojic. Obhájkyně prvenství do závodu odstartovaly jako poslední, na trati ale všechny soupeřky dokázaly předjet a do cíle přijely jako první. Machačovou a Záleskou, které startovaly o dvě minuty dříve, dojely staronové šampionky už před polovinou trati.

"Byl to ale náročný závod na těžké trati a za silného větru. Hlavně ten vítr... Možná mě trochu překvapilo, že největší soupeřky jsme dojely tak brzo. Ale s Martinou se mi jelo úžasně," složila Sáblíková poklonu o sedm let starší kolegyni z Dukly Praha.

Růžičková, která v úterní individuální časovce skončila druhá o 46 sekund za Sáblíkovou, také nešetřila slovy chvály. "Marťase nejde nepochválit. Smekám před ní. Určitě to bylo o dost lepší než loni, kdy jsem ji dost táhla a hodně se 'vyprášila'. Dneska jsme se pravidelně střídaly a jízda měla neustále správné tempo," řekla Růžičková.

O práci se na trati dělily. Do kopců, ve sjezdech a technických pasážích více "tahala" zkušenější a vyježděnější Růžičková, na rovinách při bočním větru zase Sáblíková. "Jely jsme ale v naprostém klidu. Před startem jsme si řekly, že je zkusíme co nejdříve dojet, ale že se to povede tak brzo, v to jsem ani ve snu nedoufala," poznamenala Růžičková.

A ještě přidala na adresu Sáblíkové velkou poklonu. "Ten závod mi otevřel hodně oči v tom, co v ní je. Myslím, že ještě hodně lidí překvapí, jaké může v cyklistice dosáhnout výsledky," řekla Růžičková.

MČR v silniční cyklistice - ženy

Časovka dvojic na 40 km: 1. Růžičková, Sáblíková (Dukla Praha/Nowis team) 56:21, 2. Záleská, Machačová (Dukla Praha) -5:40, 3. Novozámská, Ježková (Pells's team/Hnízdil team) -9:13.

Raboň získal třetí titul za sebou

František Raboň nenašel potřetí za sebou na domácím cyklistickém šampionátu přemožitele v časovce. Šestadvacetiletý člen týmu HTC Columbia vyhrál na čtyřicetikilometrové trati na silnicích v okolí slovenského Holíče na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů s náskokem 45 sekund před Janem Bártou, třetí skončil Leopold König.

Na velice těžké trati s kopcovitým profilem ztížil závod jezdcům silný vítr, jenž jim vždy při zpátečních deseti kilometrech po obrátce nepříjemně foukal čelně. Raboň se v čele usadil hned na prvním mezičase a tři čtvrtiny závodu svůj náskok zvyšoval. Až v závěru z něj částečně ukrojil Jan Bárta z celku Nettap, jenž před rokem obsadil šesté místo. Třetí skončil König a za ním jeho kolega z PSK Whirlpool Author Stanislav Kozubek, který obhajoval stříbro z loňského roku.

Nejlepší ze slovenských závodníků byl Martin Velits. Jeho čas 49:13 stačil ve společném pořadí na čtvrtou pozici, ale posunul ho ke slovenskému titulu a double jezdců stáje HTC Columbia.

V kategorii závodníků do 23 let vystoupil na nejvyšší stupeň Jakub Novák z italského celku Sergio Dalfiume, který dnes po loňském stříbru vyhrál se značným náskokem před loni třetím Jiřím Barešem z Dukly Praha. Bronz vybojoval další jezdec pražského armádního týmu Roman Fürst.

Raboň chce triumfovat i v silničním závodu s hromadným startem. Ten se uskuteční v Kyjově v neděli 27. června. "Z toho ještě zlato nemám a chtěl bych to změnit. Vím ale, že to bude těžké hlavně proti početní přesile týmu PSK Whirlpool Author. Trať závodu je těžká a já bych měl být poslední, kdo by z ní měl mít strach. Naopak si myslím, že pro mě by to měla být výhoda," řekl ČTK Raboň.

Vítězstvím si alespoň částečně spravil náladu poté, co se dozvěděl, že nebyl nominován na Tour de France. "Dnes to bylo hodně těžké a navíc se mi nejelo nejlépe. Trať nahoru a dolů a prudké výjezdy. Bylo náročné jet po rovině šedesátkou a z toho stoupat do prudkého kopce, ale bylo to pro všechny stejné. Bojoval jsem a dopadlo to dobře, i když už byla cítit nějaká únava. Nebyl to supervýkon, ale stačilo to," hodnotil Raboň.

MČR v silniční cyklistice - muži

Muži elite: 1. Raboň (HTC Columbia) 47:26, 2. Bárta (Nettap team) -45, 3. König -57, 4. Kozubek (oba PSK Whirlpool Author) -1:59, 5. Okrouhlický (Sparta) -2:11, 6. Novák (Sergio Dalfiume) -2:18.

Mistrem SR se stal M. Velits (HTC Columbia) 49:13.

Muži do 23 let: 1. Novák 49:44, 2. Bareš -26, 3. Fürst (oba Dukla Praha) -1:41.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze