Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková v nové roli: nevyhrává, ale jako problém to nevidí

Martina Sáblíková | foto: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST GROUP

29 2010
Na svých nejsilnějších tratích odjela v novém ročníku Světového poháru dva závody. Ale ani v jednom nezvítězila. Rychlobruslařka Martina Sáblíková zažívá situaci, kterou řadu let nepamatuje. I přesto dvojnásobná olympijská vítězka na poplach nebije.

Za vším totiž stojí zdravotní problémy spojené se střevní chřipkou, které českou reprezenantku vyřadily z úvodního kola seriálu v nizozemském Heerenveenu. A jejichž dozvuky pocítila i v dalších dvou dílech v Berlíně a norském Hamaru.

"Už před sezonou jsem říkala, že pokud budu na bedně, budu spokojená. Ale byla jsem nemocná. Proto se mi ještě nejelo tak, jak mělo," řekla třiadvacetiletá rychlobruslařka po návratu z Hamaru, kde na pětce obsadila druhé místo. Stejná pozice ji patřila i týden předtím v Berlíně na trojce..

Navíc její parádní pětka, na níž v Norsku prohrála teprve podruhé za poslední čtyři roky, jí nesedla dobře ani technicky.

výsledky sáblíkové

ve SP 2010-2011

Heerenveen - kvůli nemoci nestartovala

Berlín - 2. (3000 m), 7. (1500 m)

Hamar - 2. (5000 m), 8. (1500 m)

"S technikou jsem se nesrovnala, což byla moje chyba. Navíc jsem strašně dlouho nejedla a nebyla na tom dobře silově," připomněla dozvuky nečekaných komplikací ze vstupu do sezony.

"A něco jsem shodila, poznám to podle kalhot," usmála se svěřenkyně kouče Petra Nováka, která novinářům ukázala rychlobruslařského Oscara - tedy cenu pro nejlepšího závodníka loňské sezony.

To, že ani v jednom ze svých zlatých olympijských závodů netriumfovala, ji netrápí.

I když vnímá, že na ní coby současnou královnu ledových oválů se chce každý vytáhnout. "To je normální, vždyť já jsem to také zažívala. Přeci na být na třetím nebo druhém stupínku je jiné, než na prvním."

Česká reprezentantka si zvyká rovněž na nová pravidla, která závodníkům zakazují při výjezdu ze zatáček přešlapovat do vedlejší dráhy.

Martina Sáblíková, trenér Petr Novák a rychlobruslařský Oscar - cena pro nejlepšího závodníka sezony

Martina Sáblíková, trenér Petr Novák a rychlobruslařský Oscar - cena pro nejlepšího závodníka sezony

"Sem tam na to člověk zapomene, trenér mi to při závodech musí připomínat. Ale musí na to myslet všichni. Zvlášť v posledním kole, když už ubývají síly. Prostě nemůžu jezdit svou techniku do strany, musím se vejít mezi čáry. Pro všechny je to stejné."

Mírné přešlapy zatím rozhodčí tolerují. "Nechali to tak, aby se s tím každý srovnal. Takže kouskem brusle přejet můžeme, ale nesmíme čáru přejet úplně."

Trojnásobnou medailistku z Vancouveru teď čeká krátká pauza, touží hlavně po vydatném spánku. "Doufám, že budu hodně spát, aspoň dva dny," zasmála se.

S partou z Nowis Teamu už v neděli odjíždějí na soustředění do italského Collalba, kde se budou připravovat dva týdny. "Nebude to jen o bruslích, ale také o běhání," nastínila nejbližší program.

"Musíme zapracovat na letní přípravě a vrátit se tam, kam Martina patří," přidal trenér Petr Novák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze