Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková brala antibiotika, ale na mistrovství Evropy v Minsku odletěla

Martina Sáblíková | foto: AP

4 2016
Před Vánoci bojovala se streptokokem a s horečkami, poprvé po čtyřech letech brala antibiotika. Návrat na led byl po dvoutýdenní absenci pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou těžší, než očekávala. Stále se necítí ideálně. Ale na mistrovství Evropy v Minsku o víkendu startovat chce.

Nejen Sáblíková, ale i její kouč Petr Novák bojovali o svátečních dnech s bacily. „Taky jsem byl na antibiotikách,“ říká kouč, který včera vyrážel směr Minsk z pražské Ruzyně. Sáblíková a její kolegyně Zdráhalová naopak od 28. prosince trénovaly v Collalbu, odkud cestují do Běloruska přes Mnichov a Frankfurt.

„To onemocnění jsme si přitáhli asi už odněkud z Holandska,“ zmíní Novák poslední Světový pohár před Vánoci, který hostil nizozemský Heerenveen. „Byla tam příliš velká koncentrace lidí a teploty neustále nad nulou.“

Sáblíková se poté rozhodovala, zda do Minsku vůbec odletí. „V Collalbu teď třikrát denně trénovala, dokonce i na kolo chodila,“ hlásí trenér. „Odjezdila, co měla ode mě napsané v plánu, nic nevypouštěla. Ale sama tvrdila, že se necítí nejlépe a že ty tréninky za moc nestály.“

Definitivní verdikt o odletu padl až v neděli.

Za normálních okolností by byla v Minsku největší kandidátkou na titul ve víceboji, který by byl po letech 2007, 2010, 2011 a 2012 už jejím pátým. Listopadová a prosincová suverenita Sáblíkové na tratích 3000 a 5000 metrů, její bitvy o podium na 1500 metrů i zlepšení ve sprintech předurčovaly Češku do role největší favoritky.

Martina Sáblíková v závodě na 1 500 metrů v Heerenveenu.

„Ale teď bych nedal ruku do ohně, že bude Martina bojovat o medaile. Bude to komplikovanější,“ říká Novák.

Na scénu se v Minsku vrátí i věčná soupeřka Sáblíkové, nizozemská rychlobruslařka Ireen Wüstová. Evropská šampionka ve víceboji z posledních tři let se sice v listopadu ani neprobojovala do nizozemské reprezentace pro úvodní Světové poháry, ale domácí kvalifikaci o mistrovství Evropy už zvládla.

Není to zdaleka poprvé, co Sáblíková před vrcholnou akcí bojuje se zdravotními potížemi. „Ale jak znám Martinu, jakmile bude na místě, bude chtít startovat. A s okamžikem výstřelu zapomene, že je jí ouvej a bude chtít o to pódium bojovat. Třeba to zvládne,“ věří Novák.

Kromě Sáblíkové bude v Minsku reprezentovat ve víceboji Nikola Zdráhalová., Na rozdíl od někdejších zvyklostí už není mistrovství Evropy kvalifikací na mistrovství světa ve víceboji, které bude v březnu hostit Berlín. Tou budou až závody Světového poháru v norském Stavangeru v závěru ledna.

Uzavřena už je naopak kvalifikace na únorové mistrovství světa na jednotlivých tratích v ruské Kolomně. O nominovaných rozhodovaly výsledky a časy z dosavadních Světových poháru. Z Česka si vybojovaly start Sáblíková na 1500, 3000 a 5000 metrů a v závodě s hromadným startem, Erbanová na 500 a 1000 metrů a Zdráhalová v hromadném startu. Navíc je české družstvo prvním náhradníkem pro stíhací závod družstev žen.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze