Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šest týdnů od olympiády. A Sáblíková je stále v jednom kole

ÚSMĚVY. Petr Novák (vlevo) a Martina Sáblíková - úspěšný rychlobruslařský tandem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

10 2014
Před šesti týdny společně vybojovali pro Českou republiku další dvě olympijské medaile v rychlobruslení. Od té doby trenér Petr Novák a jeho úspěšná svěřenkyně Martina Sáblíková ještě nenašli čas na to, aby si pořádně odpočinuli.

Po návratu ze Soči je o pětinásobnou olympijskou medailistku (3x zlato, 1x stříbro, 1x bronz) obrovský zájem. "Každý Martinu chce. Aby někde něco odstřelila, něco vykopla a aby přijela tam nebo jinam," říká Novák.

Hlavní dvě osobnosti žďárského NowiS Teamu jsou doslova na roztrhání. "Na jednu stranu je hodně příjemné slyšet, že Martině někdo fandí, že jí přejí, aby se dařilo. Ale na druhou stranu je toho prostě moc," přiznává Novák.

"Osmdesát procent pozvání odmítám," omlouvá se. "To bychom jeden den mohli jet třeba na deset akcí. A to prostě nejde." Rozhodně se přitom nejedná jen o plnění povinností vůči sponzorům. "Neřekl bych, že nás nějak trápí právě sponzoři. S nimi jsme dohodnutí na jedné dvou akcích ročně," říká Novák. "Navíc tam je to v pořádku, protože oni nás za to platí. Ale jde o ty další akce..."

Kvůli nim si úspěšné duo ještě nedokázalo ani vybrat dovolenou. "Sice jsem ji už čerpal, ale nikam jsem odjet nemohl. Pokračuje to stále dál. Pořád je co zařizovat, kam jezdit, protože těch akcí je opravdu hodně," vysvětluje.

Volno však plánuje. "Po příjezdu to bylo náročné, ale ono to přijde. Myslím, že stejně jako každý rok s týmem někam vyjedeme. Nejlépe k moři," plánuje Novák. "Věřím, že ta chvíle nastane."

A kdy? To kouč nechce prozradit. "Nějaký termín už v hlavě mám. Ale nezlobte se, neřeknu ho," omlouvá se. "Slyšel jsem, jak vybrali Ježka," připomíná potíže handicapovaného cyklisty Jiřího Ježka, kterému v březnu během dvacetidenního soustředění na Mallorce "vybílili" sklad závodních kol. "Takže říkat do novin, že v tu a tu dobu nebudu doma, je prostě blbost."

A jak Sáblíková během poolympijského vytížení zvládá přípravu na další ročník? "Už se do ní pomalu pouští. Proto se ji snažím uchránit od těch různých návštěv," říká Novák. "Na trénink musí mít čas. Nemůže nikde cestovat. Ono se to nezdá, ale jen od nás do Prahy a zpět je to na čtyři pět hodin jízdy."

V létě by se elitní rychlobruslařka měla opět vrátit do pedálů silničního kola. "Plánujeme účast na mistrovství republiky," potvrdil Novák.

Půjde o další test pro Rio de Janeiro 2016? "To ještě nedokážu říct, protože na letní olympiádu se nejezdí na výlet, ale musí se tam kvalifikovat," uvědomuje si Novák.

"Bavíme se o tom, že bychom to eventuálně mohli zkusit," připustil možnost. "Ale teprve až nastane ten pravý zápřah těla, uvidíme, jestli je v takovém pořádku, abychom do toho mohli jít," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze