Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková naháněla Wüstovou, ale marně. Ve víceboji je na ME zatím třetí

Martina Sáblíková na pětistovce v Heerenveenu. | foto: AP

6 2017
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Martina Sáblíková drží po úvodním dnu vícebojařského mistrovství Evropy bronzovou pozici. Před ní je duo domácích rychlobruslařek Ireen Wüstová a Antoinette De Jongová.

Česká obhájkyně titulu vstoupila do šampionátu pátým místem na trati 500 metrů. Časem 40,18 zaostala o 92 setin za svoji největší konkurentku ve víceboji Wüstovou, která této distanci dominovala.

Obě velikánky potom proti sobě nastoupily v závěrečné rozjížďce na 3000 metrů. Po 600 metrech už Nizozemka ujížděla své sokyni o 2,26 vteřiny. A po 1800 metrech dokonce o 5,01 vteřiny!

Až potom začala Sáblíková korigovat ztrátu - a zrychlovat.

Wüstová naopak uvadala, zjevně na pokraji sil. Poslední kolo zvládla výrazně pomaleji než Češka, přesto byla v cíli za 4:03,93 o 80 setin dříve.

Sáblíková proťala fotobuňku v čase 4:04,73, na této trati tak obsadila druhé místo a celkově je třetí.

„Po prosincových zdravotních potížích tu není ve stoprocentní formě. Já jsem spokojen,“ hodnotil trenér Petr Novák.

Nikola Zdráhalová skončila nejprve ve výborném čase 40,26 šestá na pětistovce, jen šest setin za svým osobním rekordem.

Na trojce potom obsadila za 4:15,86 dvanáctou příčku. Průběžně jí patří před druhým dnem desátá pozice.

Úvodní pětistovka: Dvě Češky hned za sebou

Sáblíková po zahajovací pětistovce ujišťovala. „Koleno dobrý. Záda sice trochu cítím, ale jde to.“

Těsně před startem jí přitom na klidu nepřidala prasklá tkanička.

„V tréninku jsem si asi třikrát říkala, že jí musím vyměnit. Ale myslela jsem na pravou a praskla mi nakonec levá. Šla jsem zrovna na poslední chvíli na rozježdění a ona rupla. Tak jsem z toho poněkud znervózněla.“

Zdráhalová, která ji pozorovala, prohlásila: „Já bych z takové situace asi měla infarkt. Ale Martina zachovala chladnou hlavu.“

Fotogalerie

Sáblíková startovala na 500 metrů v páru s de Jongovou - a jak předpokládala, domácí rychlobruslařka jí ujížděla. Ovšem dosažený čas 40,18 byl po sérii zdravotních patálií nad očekávání drobné Češky s nesprinterskou postavou. De Jongová ji porazila o 62 setin.

„40,18 je super,“ radovala se Sáblíková.

Vydýchala se a sledovala, jak si vede Zdráhalová, nalosovaná do dvojice s největší favoritkou šampionátu Wüstovou.

První stovku rozjela Zdráhalová za 10,9, stejně rychle jako Nizozemka!

„No to je mazec,“ nadšeně komentovala Sáblíková.

„Moje první stovka v životě pod 11,“ jásala později i její mladší kolegyně.

„Nastoupit tady proti někomu jako Ireen je obrovským zážitkem, ale Niki se s tím vypořádala skvěle. Byla pořádně namotivovaná,“ ocenila Sáblíková.

V nájezdu do zatáčky potom sice Zdráhalová udělala chybu, nikoliv však fatální. „Dvakrát se skoro vůbec neodrazila,“ viděl kouč Novák. „Měla problém možná i proto, že ještě nikdy v životě takhle rychle do zatáčky nepřijela. Neodrážela se, jak ji znám.“

Zdráhalová přitakala: „Jo, nějak jsem se tam zahoupala.“

I tak dosáhla skvělého času 40,26. „Že budu po pětistovce šestá, hned za Martinou, tomu bych ani trochu nevěřila,“ kroutila hlavou. Vždyť loni vstoupila do šampionátu vícebojařek v Minsku čtrnáctým místem a časem 40,89.

V Heerenvenu byla vítězná Wüstová za 39,26 přesně o vteřinu rychlejší než Zdráhalová a řekla si tím o triumf na této trati.

„Ten můj odstup na Ireen je hroznej,“ pronesla pak při porovnání časů Sáblíková a v souvislosti s bojem o vícebojařské zlato okamžitě usoudila: „To už je ztracené, s tím se nedá nic dělat. Ireen má tady úžasnou formu.“

Loni skončila Sáblíková na pětistovce při evropském mistrovství v čase 39,98 dokonce čtvrtá, přičemž na Wüstovou tehdy ztratila v úvodní disciplíně pouhých osm setin.

Nyní v přepočtu na trať 3000 metrů ztrácela už 5,51 vteřiny.

Novák nicméně podotkl: „Odstup je velký, ale počkejme si, jak dopadne trojka. Kdyby v ní Martina najela na Ireen tři vteřiny, ještě se s tím dá něco dělat.“

Zůstalo jen u přání...

3000 metrů: Naštěstí se čas počítá až v cíli

Po krátké hodinové přestávce musela Zdráhalová znovu na led, už ve třetím páru na 3000 metrů společně s Norkou Idou Njatunovou. Ta ji dokázala porazit, Češka finišovala v čase 4:15,86.

„Po pětistovce jsem se patnáct minut vyjela na kole, pak jsem se zase oblékla do kombinézy a vydala se na start. Moc času na regeneraci nebylo,“ popisovala Zdráhalová. Organismus nabudila espressem a redbullem.

Pocitově se jí trojka nejela nejlépe. „Led je hrozně těžký, při Světovém poháru tu byl o hodně lepší. Ale čas nijak hrozný není,“ bilancovala.

Útok na první desítku celkového pořadí, o němž se nejprve zdráhala hovořit, tak nabírá velmi reálných obrysů.

„Původně jsem tvrdil, že budu u Nikoly spokojený s umístěním do 13. místa. Ale teď už ji budu hnát do boje o Top 10,“ říká kouč Novák. Zdráhalová plánuje: „Hlavně teď nesmím přepálit začátek na patnáctistovce, abych pak ke konci neumřela.“

Sáblíková, nastupující na trati 3000 metrů v závěrečném páru proti Wüstové, před startem trenérovi říkala: „Necítím se úplně nejlíp.“

Nabádal ji tedy: „Rozjeď to aspoň tak, abys byla po trojce pořád ve hře o medaili.“

Zvolila si tempo podle sebe a hned hleděla soupeřce na záda. Ireen přímo letí, má tu skvělou formu, pomyslel si Novák. Nizozemka rozjela závod dokonce na čas 3:58, rekord dráhy.

V jednu chvíli už Sáblíková ztrácela téměř celou rovinku. Pětivteřinová ztráta vypaadala děsivě. „Bylo mi jasné, že na Ireen nemám,“ líčila později.

Jenže Wüstové podobně jako tolikrát v minulosti začaly předčasně docházet síly. „Už máš rychlejší kolo než ona,“ křičel Novák na svoji rychlobruslařku.

„To do mě nalilo energii,“ přiznala Sáblíková.

Finiš s koly za 31,9 a 31,7 měla Češka jako obvykle impozantní, přesto už nestačil.

„V jednu chvíli to s Martinou vypadalo během trojky hodně zle, ale bohudík se čas měří až v cíli,“ říkal kouč. „Nakonec to vůbec nebyla katastrofa.“

Sáblíková nyní v přepočtu na následující trať 1500 metrů ztrácí na celkově vedoucí Wüstovou 3,16 vteřiny a na druhou de Jongovou 1,50 vteřiny. Před čtvrtou Ruskou Grafovou má náskok 2,47 vteřiny.

Zlato je takřka nedosažitelné.

„Asi ani na stříbro to nebude, de Jongová tady jezdí výborně,“ obává se.

„Kdepak, stříbro je hratelné,“ namítá Novák.

Sobotní závody na 1500 a 5000 metrů rozhodnou.

ME v rychlobruslařském víceboji v Heerenveenu

Víceboj ženy:
500 m:
1. Wüstová 39,26, 2. De Jongová (obě Niz.) 39,56, 3. Czerwonková (Pol.) 39,85, ...5. Sáblíková 40,18, 6. Zdráhalová (obě ČR) 40,26.

3000 m: 1. Wüstová 4:03,93, 2. Sáblíková 4:04,73, 3. De Jongová 4:05,44, ...12. Zdráhalová 4:15,86.
Průběžné pořadí čtyřboje:
1. Wüstová 79,915, 2. De Jongová 80,466, 3. Sáblíková 80,968, ...10. Zdráhalová 82,903.

Sprinterský čtyřboj muži:
500 m:
1. R. Mulder (Niz.) 34,87, 2. Murašov (Rus.) 34,88, 3. Ihle (Něm.) 34,95.
1000 m: 1. Nuis 1:08,77, 2. Verbij (oba Niz.) 1:09,01, 3. Lorentzen (Nor.) 1:09,23.
Průběžné pořadí: 1. Verbij 69,485, 2. Ihle 69,675, 3. Lorentzen 69,775.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze