Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z ledu na kolo, z Dubaje do práce. Sáblíková chce přes Stelvio až do Ria

Česká cyklistka Martina Sáblíková na trati časovky. | foto: AP

16 2015
Vyjela po dlouhé zimě strávené na ledových oválech na dovolenou, ale to slovo jako by pro Martinu Sáblíkovou nic neznamenalo. V Dubaji, v horku a u moře, měla rychlobruslařská královna v klidu dobít baterky na další dřinu, ale nevydržela. A v hotelu už zase namáhala svaly. Cyklistická sezona je za dveřmi.

Sáblíková je spojená se silničními koly, když se však coby host zjevila při prezentaci 16. ročníku bikerského seriálu Kolo pro život, dalo se odhadnout, že by letos mohla zavítat i do nového prostředí, do terénů. „Zatím to mám v plánu,“ kývla olympijská šampionka.

A na čem záleží?
Uvidíme, jak to bude vypadat s plánem, co postaví Petr (trenér Novák) na začátku května. Buď nějaký závod pojedu, nebo se alespoň ukážu, protože bych chtěla podpořit lidi, kteří Kolo pro život jezdí. Od těch malých až po ty starší. Je důležité, aby se lidé hýbali na jakékoliv úrovni.

Máte v hlavě konkrétní závod?
Opravdu zatím nevím, jaká budeme mít soustředění. Tak abych teď neslíbila něco, kde pak nakonec nebudu.

Už máte z kola osezený zadek?
Ne, ještě ne, protože teprve teď začínám jezdit. V neděli jsem se vrátila z dovolené v Dubaji, sice jsem tam běhala, ale na kole jsem zatím moc neseděla. Natěšenost na kolo je velká, ale abych se přiznala, ten zadek teď bolí asi nejvíc. Nejdůležitější ale je, abych začala polykat tu zátěž a zvykla si na ni.

Jak bylo u ropných šejků?
Dovolená byla částečně odpočinková a byla jsem za ni hrozně moc ráda. Sice tam bylo trošku větší vedro, než jsem čekala, ale jinak dobré. Pohyb? Po pláži se moc kvůli tomu vedru běhat nedalo, takže spíš proběhl rotoped na hotelu. Ale nemůžu si stěžovat.

Loni jste v cyklistické přípravě dřela na svazích Stelvia. Je i letos v plánu?
Určitě ano a už se moc těším. Začátkem května nás čeká první soustředění a myslím, že někdy začátkem června pojedeme do Itálie. Takže do té doby musím mít najeto aspoň dva tři tisíce kilometrů. Uvidíme, jestli se mi to podaří, protože do toho všeho budeme běhat a jezdit i na kolečkových bruslích.

Nechtěla jste původně s výhledem na olympiádu v Riu takové aktivity upozadit?
Musím mít trochu naběháno, protože bez běhání bych asi nemohla existovat. Je to můj odpočinkový sport, kdy si zmizím do lesa a nikdo mě nevidí. A na kolečkových bruslích zapojuju podobné svaly jako na kole a zároveň je při tom technika blízko k bruslím.

Myšlenky na Rio de Janeiro vás stále provázejí?
Ale prvně se musím kvalifikovat. A jak u nás, tak i ve světě, to nebude nic jednoduchého.

Cestou bude vyšší počet silničních závodů?
Bavili jsme se, že bychom chtěli zařadit více časovek, abych měla něco naježděného a nešla na republiku nebo na mistrovství světa s jednou odjetou časovkou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze