Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zděšení. Sáblíková může přijít o hry v Riu, Česko nemá postupové místo

Martina Sáblíková | foto: Facebook Martiny Sáblíkové

2 2016
Ta zpráva byla pro mnohé šokující. Česká republika nemá žádné místo pro časovku žen na olympijských hrách v Riu. V konečném seznamu kvalifikovaných zemí, který dnes vydala Mezinárodní cyklistická unie, Česko nefiguruje. Tím by se zavřely olympijské dveře i pro Martinu Sáblíkovou.

Sáblíková loni na mistrovství světa v Richmondu splnila podmínku startu v Riu, když se v časovce umístila do 10. místa v redukovaném pořadí zemí. Tyto země měly mít dle tehdejších indicií jisté jedno místo v časovce na olympijských hrách 2016.

Dalších patnáct účastnic časovky do celkového počtu 25 pak mělo být určeno na základě světového žebříčku zemi k 31. květnu 2016, který současně rozhodl také o obsazení silničního závodu žen.

V tomto žebříčku figuruje Česko až na 46. místě, tedy daleko za postupovými pozicemi.

Činitelé Českého olympijského výboru, Českého svazu cyklistiky i sama závodnice a její kouč nicméně byli klidní, post pro olympiádu v Riu považovali za zcela jistý na základě vybojovaného umístění na světovém šampionátu světa 2015. Česku toto místo přidělovaly i předběžné seznamy účastníků her, které byly publikovány na cyklistických či jiných serverech.

Tím větší šok přineslo včerejší oficiální komuniké UCI, které zveřejnilo rozdělení míst pro ženskou silniční cyklistiku na hrách v Riu. Česko v něm podle očekávání není uvedeno v silničním závodě žen, jenže zároveň ani v časovce! Přitom v té je už naplněn maximálně možný počet 25 míst.

Když se zprávu dozvěděl trenér Petr Novák, v prvním návalu emocí pronesl: „Tak my jsme se honili... a utratili miliony na přípravu a pro nic?“

V SERPENTINACH STELVIA. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina...

DŘINA KVŮLI HRÁM. Cyklistické kilometry nabírala Martina Sáblíková v rámci přípravy na hry také v Livignu a na proslulém Stelviu.

Stanislav Kozubek, generální sekretář Českého svazu cyklistiky, se informaci o chybějícím místě dozvěděl od iDNES.cz a udiveně reagoval: „To místo tam jednoznačně mělo být. Prvních deset zemí z časovky v Richmondu ho má přece zaručené. Nedokážu si to vysvětlit. Požádáme UCI o vysvětlení. V životě by mě nenapadlo, že by něco takového mohlo nastat. I ostatní země si vyložily pravidla stejně jako my, všichni nám k postupu Martiny gratulovali.“

Marián Štetina, prezident českého svazu, je právě v těchto dnech na zasedání v sídle UCI v Aigle. „Sedím tu na schůzi, nic nevím,“ reagoval nejprve na dotaz iDNES.cz. Vzápětí se odešel zeptat na podrobnosti Matthewa Knighta, šéfa silniční komise UCI. Ale o moc chytřejší se nevrátil.

„Bylo mi řečeno, že se na to Matthew Knight ještě jednou podívá a pošle české asociaci oficiální stanovisko.“

Kamenem úrazu může být v kvalifikačních kritériích UCI věta, podle které mají aktérky olympijské časovky pocházet „z 67 závodnic, kvalifikovaných pro silniční závod“, s maximem dvou závodnic na zemi.

Ovšem následující tabulka určuje, že deset nejlepších zemí z pořadí časovky na mistrovství světa 2015 má zaručené jedno místo také na hrách.

Dvojaký výklad je možný. Zásadní otázkou je, co je nadřazeno čemu.

Funkcionáři UCI a ti čeští si zřejmě tuto klíčovou otázku vyložili odlišně.

„Vše musí být určeno podle kvalifikačních kritérií, které UCI přijala. Detailně je ale v každé disciplíně neznám,“ uvedl bezprostředně poté Stětina.

Kozubek připouští, že kritéria UCI jsou napsána nejednoznačně.

„Dají se totiž často vykládat dvěma směry. Také dráhaři do poslední chvíle nevěděli, jak to přesně s nimi bude. Dokonce ani britští funkcionáři, kteří by měli anglicky napsaná kritéria pochopit nejlépe, nám je nebyli schopni jednoznačně vyložit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze