Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S trikolorou na helmě chce Smrž do desítky

15 2003
Brno - V jihočeských Jílovicích se koná o víkendu hasičská soutěž. "To je velká konkurence," usmívá se Jakub Smrž. "Kdo je z vesnice, dovede si představit, o jakou slávu půjde." Kvůli závodu hasičů nyní nepřijede ze Smržova bydliště autobus s fanoušky jako předloni. Tehdy jezdec zatím naposledy startoval v brněnské Velké ceně České republiky, podniku mistrovství světa silničních motocyklů.

I tak budou v neděli kolem trati plápolat stovky českých vlajek právě kvůli němu. Dvacetiletý jezdec je domácí jedničkou - má největší šanci, aby závod v Brně zkrášlil českým úspěchem.

"Spokojený budu, když dojedu mezi patnácti,“ tvrdí Smrž. „A mimořádné bude skončit v desítce.“ Patnáct nejlepších boduje do pořadí šampionátu. Z devíti odjetých závodů třídy do 250 ccm se to českému jezdci povedlo pětkrát.

V desítce však dosud neskončil ani jednou, nejlépe byl v nizozemském Assenu dvanáctý. Kdyby se mezi elitních deset dostal Smrž v Brně, byl by to jeho nejlepší výsledek a v řadách domácích fanoušků by způsobil euforii. "Neřekl bych, že mě očekávání lidí dostává v Brně pod tlak, spíš cítím zodpovědnost."

Poprvé na něj bude upřena největší pozornost. Na něj, na muže s helmou vyvedenou v národních barvách, ozdobou vyrobenou speciálně pro Brno. Dřív čeští příznivci upírali zraky na Smržova krajana Jaroslava Huleše.

Ten však v nevydařené sezoně nebude v Brně startovat. A tak se největším miláčkem stane Smrž, jezdící navíc za českou stáj s názvem Elit. "Ne že by na mě před závodem nemohl nikdo ani promluvit. Ale určitě budu nervóznější víc než obvykle," připouští jezdec. "Na internetu už čtu zprávy, jak mi lidé věří, a také se poprvé v sezoně přijede přímo na závody podívat táta."

Za dvanáct dosud posbíraných bodů mu nyní patří jedenadvacátá příčka v průběžném pořadí mistrovství. A pokud bude Smrž pokračovat v současném rozletu, může jít výš. Po hluchém období nyní mladík bodoval v posledních třech Velkých cenách za sebou. V Nizozemsku dvanáctý, v Anglii čtrnáctý a v Německu třináctý - to je jeho bilance.

"Ze začátku neměl nikdo z týmu s vyladěním dvěstěpadesátky příliš zkušeností a tratě, na kterých jsem bodoval, jsem dobře znal," vysvětluje Smrž dobré výsledky. Dobře zná i okruh v Brně: chválí zejména pestré střídání zatáček a širokou dráhu umožňující předjíždění.

Využije toho Smrž? Sil má dost, do náročného seriálu se v Brně vrací po dovolené na slovenské Oravě. Ještě minulý víkend se odvázal na chatě na Slapech. "Byla tam malá motokrosová motorka a na ní jsem si pěkně zablbnul."

Nyní přesedlá na silnější stroj. Sledujte v Brně hondu s číslem 96, i ona je vymalovaná podobně jako česká trikolora. Loni jste ji nemohli vidět, Smrže do závodu nepustilo zranění. Teď chce svištět za úspěchem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze