Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Novém Městě se bude bojovat o mistrovství světa bikerů

Finále projektu S ČT Sport na vrchol v Novém Městě na Moravě | foto: ČT Sport

13 2014
Ve Vysočina Aréně o víkendu vyvrcholí premiérový ročník cyklistické reality show S ČT sport na vrchol. Vítězové se pojedou podívat na světový šampionát. Šestnáct mužů, šestnáct žen a osm tzv. RWE divokých karet se v Novém Městě na Moravě střetne v semifinále a finále pátého ročníku soutěže S ČT sport na vrchol, který má poprvé v podtitulku Nová chuť cyklistiky.

„Jde o cyklistickou reality show, která probíhá celý červenec a srpen,“ říká Petr Vaněk, generální sekretář závodu Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě.

„Čtvrtým rokem organizujeme zimní odnož soutěže S ČT sport na vrchol určenou amatérským lyžařům, která letos přilákala na svahy přes čtyři tisíce účastníků. První ročník cyklistické verze, který vrcholí o tomto víkendu, nám ukázal, že i fanoušci letních sportů rádi soutěží,“ komentuje letošní premiérový ročník výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Po osm prázdninových víkendů měli cyklisté od Šumavy až po Beskydy šanci zúčastnit se tří tisíc kvalifikačních jízd na šesti speciálních cyklistických trasách. Každý týden se bojovalo o pět postupových míst, o které se ucházelo přes sto dvacet závodníků.

Celkem čtyřicet nejzdatnějších cyklistů z jednotlivých kvalifikačních kol postoupilo do pětidenního výcvikového kempu ve Vysočina Aréně,  kde se jim věnují nejen profesionální trenéři, ale také fyzioterapeuti, dietologové, servismani a bývalé i současné špičky české cyklistiky jako například Tereza Huříková.

„Od středy je v Novém Městě tréninkový kemp, kde s účastníky semifinále a finále máme různé vyjížďky, učíme je techniku jízdy s mistrem světa v biketrialu Pepou Dresslerem, dáváme jim rady, jak si dát posed na kolo, aby měli ideální polohu a co nejmenší zdravotní komplikace spojené se šlapáním na kole,“ nechává nahlédnout do zákulisí Vaněk. „To vše směřuje k tomu, aby o víkendu mohli závodit,“ doplňuje.

V sobotu totiž ve dvou semifinálových jízdách půjde už o postup do nedělního finále. „Ze šestnácti mužů a šestnácti žen nám zbude po osmi v každé kategorii, z osmi divokých karet zůstanou čtyři,“ vysvětluje Vaněk.

První semifinále startují v 9.30, druhá v 15.30. „Pojede se na dvě jízdy, které jsou řádově na pět minut. Je to dynamický, rychlostní závod. A ze dvou jízd se bude počítat ta lepší,“ přibližuje pravidla Vaněk. „Pojede na se nových tratích ve Vysočina Aréně.“

Důležité bude, jak jezdci rozvrhnou síly. „Bude to závod na kyslíkový dluh. Nedá se vyloženě sprintovat, nedá se jet na výdrž. Bude to těžké, co se rozložení sil týče,“ varuje Vaněk. „Přeci jen, pět minut naplno je strašně vyčerpávajících. Člověk se strašně rychle zahltí. Ale nedá se ani úplně šetřit. Takže jde o to najít nějakou rovnováhu mezi rychlostí a vytrvalostí.“

Nedělní dopoledne pak definitivně určí, kdo si odnese atraktivní cenu: osobní účast na mistrovství světa horských kol 2015 v Andoře. Zájezd dostane jeden muž, jedna žena a jedna divoká karta. „Nedělní závod se pojede na některých technických pasážích tratí světového poháru,“ říká Vaněk. „Znovu půjde o dvě jízdy, ale tentokrát se časy budou sčítat. O vítězi tak rozhodne nejnižší součet.“

A ti nejlepší se od zítřka budou moct těšit do andorského rezortu Vallnord, kde se příští rok jako doprovod českých reprezentantů zúčastní světového poháru MTB.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze