Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rygl vyhrál svůj třetí závod Světového poháru

23 2000
L i b e r e c - Sdruženář Ladislav Rygl vyhrál závod Světového poháru v Liberci, když v běhu na 15 km smazal ztrátu ze sobotního skoku, kdy skončil an 6. místě. V běhu předvedl skvělý finiš a v cílové rovince předjel vedoucího muže průběžného pořadí Světového poháru Samppu Lajunena z Finska.
Rygl si tak po triumfu ve Steamboat Springs připsal druhé vítězství v sezóně a třetí celkově.

Na třetím místě skončil Japonec Kenži Ogiwara. Obhájce loňského vítězství v Liberci Bjarte Engen Vik z Norska, který po skoku vedl, obsadil nakonec čtvrté místo.

Druhý z českých reprezentantů Milan Kučera dojel do cíle na dvanácté pozici.

Rygl po závodě řekl, že prý ani v nejodvážnějším snu nečekal, že dokáže v Liberci vyhrát. "Doufal jsem, že by to s trochou štěstí mohlo vyjít na třetí místo, ale vyhrát, to ne," kroutil hlavou rodák z Vrchlabí. Na trati ale předvedl výkon na hranici možností. Začal zostra, až se divákům i trenérům tajil dech. "Cítil jsem, že jsem to trochu přepálil, ale krizi jsem neměl," připustil český sdruženář. Postupně se blížil na dohled svým soupeřům, zklidnil se a věřil, že tempo vydrží. "Když jsem dojel Ogiwaru a Lajunena, tak jsem si mohl
odpočinout," popsal Rygl okamžiky z třetího okruhu.


Ve čtvrtém kole to byla hra nervů. Rygl nechtěl připustit finiš, do kterého si nevěřil. "Pokoušel jsem se to roztrhat," řekl Rygl. Zbavil se však jenom Japonce, Fin se ho udržel.
Do cílové rovinky se Rygl vřítil první, ale cílem proběhl s Lajunenem bok po boku. "Neviděl jsem přesně, jestli jsem vyhrál. Kolikrát se člověk může mýlit," uvedl Rygl. Když potom jeho triumf potvrdili organizátoři, vítěz se divákům poklonil. "Já jsem věděl, že vyhrál Rygl," přiznal Lajunen. "Zajel dnes výborně, byl to jeho závod," poblahopřál Fin soupeři.


Na dvanáctém místě dokončil závod další český závodník Kučera. "Ten přemrzlý sníh mi nevyhovoval. Čekal jsem, že se posunu víc," připomněl, že si proti skoku polepšil jen o tři místa. "Nevím, asi mi chybí víc morálky, abych se zmáčkl a vydal ze sebe víc,"  konstatoval Kučera.

Pořadí po skoku
Norský sdruženář Bjarte Engen Vik zvítězil ve skokanské části závodu Světového poháru, který se koná tento víkend v Liberci. Nejlepší pozici pro nedělní běh si připravil díky skokům dlouhým 135 a 120 metrů. Nejlepší z českého družstva, Ladislav Rygl pokazil po výborném prvním kole, kdy se dělil o druhé místa, svůj druhý skok a klesl na šestou příčku.

Výborně začal závod Rygl, který v prvním kole skočil 126 metrů a společně s Ogiwarou se dělil o druhé místo. "Dobře trefil odraz, ale ještě to mohl více vytáhnout," hodnotil výkon svého syna Ladislav Rygl. Ve druhém kole rozhodčí o tři metry snížili nájezd, Rygl pokazil odraz a dopadl jen na 109 metrů. Český sdruženář dostal 224 bodu a klesl na šesté místo.

"Byl to výborně rozjetý závod, ale podjelo mi to na odraze a pak už jsem nemohl skočit daleko," naštvaně popisoval Rygl druhý pokus. Přesto má stále díky svým běžeckým dispozicím šanci útočit na medaili. Na pátého Rakušana Maria Stechera ztrácí 47 sekund, na třetího Satoši Moriho z Japonska minutu. "Snažit se to dojet je bláznovství," míní Rygl, ale trenér Luděk Šablatura vidí věc jinak. "On je bojovník. Teď je naštvaný, ale zítra to nakopne, a proto věřím, že se o tu bednu popere," odhadoval Šablatura.

Nespokojený se skokem je letos Kučera, stále se trápí a končí závod uprostřed startovního pole. "Potřebuji pořádný výsledek, ale dneska jsem to zase zdupal," konstatoval Kučera, který obsadil patnácté místo a do běhu má ztrátu 3:15 minuty na Vika. Solidní výkon předvedl Vladimír Šmíd, který obsadil 23. místo. "Mile mě překvapil," hodnotil trenér Šablatura. Čtvrtý český sdruženář v závodu Patrik Chlum je po skoku na 35. místě.

Konečné pořadí:
1. Rygl (ČR) 31:34,1 min.
2. Lajunen (Fin.) -0,9
3. Ogiwara (Jap.) -11,0
4. Vik (Nor.) -1:03,8
5. Lodwick (USA) -2:02,1
6. Gottwald (Rak.) -2:03,5
7. Longo (It.) -2:11,0
8. Mori (Jap.) - 2:52,7
9. Braaten (Nor.) -3:18,1
10. Deimel (Něm.) 3:19,5 ...
12. Kučera -3:27,3
36. Šmíd -9:05,6
37. Chlum (všichni ČR) - 10:43,5

Stav SP (po deseti závodech):
1. Lajunen 1325
2. Vik 1008, 3. Rygl 877
3. Rygl 877
4. Ackermann (Něm.) 671
5. Ogiwara 657
6. Gottwald 640...
28. Kučera 201

Sdruženář Rygl po vítězném závodě

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze