Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rygl přece dojel, Lazutinová ne

17 2000
S a n t a C a t e r i n a - V netradičně pojatém závodě, složeném z dnešního skoku ve švýcarském Svatém Mořici a sobotního běhu na italském území, v horské vesničce Santa Caterina, má Ladislav Rygl velkou šanci obhájit třetí příčku v konečném pořadí Světového poháru v severské kombinaci. Ladislava Rygla by o třetí místo v konečném hodnocení sezony mohla připravit jen souhra nepříznivých okolností. Jednu z nich už překonal. Ve středu cestou na závody se ještě na českém území porouchal svazový mikrobus, okamžitá oprava byla nemožná.
 Nepojízdné vozidlo bylo nutno odtáhnout do Prahy a tam čekat, zda ho ve čtvrtek - v čase plánovaného tréninku - někdo opraví. "To pro mě nepřicházelo v úvahu. Volal jsem řediteli úseku Kučerovi, že potřebuji ve čtvrtek skákat. Nabízel jsem, že zaplatím polovinu nákladů, pokud si okamžitě půjčíme jiné auto. Odpověděl mi, že na půjčovné svaz nemá peníze," líčí průběh cesty Rygl, jehož situaci komplikoval i fakt, že si ze Skandinávie přivezl zbrusu nový model skokanských lyží s hranatými špičkami, které před pátečním závodem potřeboval vyzkoušet.

"Nakonec jsem tedy zavolal do Vrchlabí mámě, ta nás s tátou vyzvedla a v sedm večer jsme konečně vyrazili. Do hotelu jsem přijel ve čtyři ráno po jedenadvaceti hodinách cesty. Spal jsem do sedmi, pak si šel připravit lyže a na můstek mě pustili v rámci závodu družstev jako předskokana." Mezi běžci má svůj křišťálový glóbus už týden jistý Němec ve španělských službách Johann Mühlegg, pravé drama však mělo nastat ve dvou závěrečných závodech běžkyň. Ve hře figurovala se zcela reálnou šancí na celkový triumf tři jména: vedoucí Estonka Smigunová, druhá v průběžném pořadí Norka Martinsenová a především momentálně sice až třetí Larisa Lazutinová.

Ruská běžkyně však všechny zaskočila nečekaným rozhodnutím. "Cítím se velmi unavena, do Santa Cateriny nepřijedu," oznámila vedení ruské výpravy.

Mluví se však o tom, že ruská běžkyně protestuje proti velkému množství sprintů, které byly do Světového poháru zařazeny. Lazutinové se v nich nedařilo, přesto na vedoucí Smigunovou ztrácí pouze 77 bodů. Pokud by se však zmíněné sprinty nezapočítaly, Lazutinová by měla už nyní s náskokem 126 bodů křišťálový glóbus takřka v kapse.

"Sprintů je opravdu hodně, ale bylo to rozhodnutí předsednictva FIS. My jsme do programu navrhovali jen dva," hájí se ředitel klasických disciplín Bengt Erik Bengtsson.
Finále se neúčastní ani Kateřina Neumannová, která už před deseti dny předčasně ukončila sezonu kvůli zdravotním problémům.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze