Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ryder Cup měl vinou deště přestávku, po ní USA sebraly Evropě vedení

Mužem dne byl v pátek v Ryder Cupu Stewart Cink, zachycený ještě za deště s caddiem Frankem Williamsem. | foto: AP

1 2010
Newport (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Déšť, který si vyžádal zhruba osmihodinové přerušení programu prvního dne Ryder Cupu, nepomohl Evropě. Domácí tým sice vedl, ale po přestávce se vývoj otočil a lepší jsou Spojené státy. Žádná ze čtyř čtyřher nebyla dohrána.

Dohrávky přijdou v sobotu na pořad jako první. Pořadatelé oznámili, že po nich se bude hrát dvanáct místo osmi utkání, aby se duel mezi Evropou a USA pokud možno nenatáhl do pondělí.

"Je to brilantní řešení," uvedl nehrající kapitán evropského týmu Colin Montgomerie. "Měl jsem problémy redukovat výběr na dvanáct hráčů, možná na osm. Teď si zahrají všichni."

Vládcem dne byl Cink

Před přerušením měla Evropa navrch ve třech duelech, Spojené státy v jednom. Nucená přestávka však domácím neprospěla a golfisté Spojených států průběžné skóre vyrovnali a předtím, než program ukončila tma, se dokonce dostali do vedení.

Absolutně nejlepším mužem dosavadního programu je Stewart Cink, jenž pro USA bodoval na pěti z jedenácti jamek.

Členové amerického týmu tleskají Stewartu Cinkovi, na něhož kapitán Corey Pavin zapomněl při představování.

Členové amerického týmu tleskají Stewartu Cinkovi, na něhož kapitán Corey Pavin zapomněl při představování.

Jako by se sedmatřicetiletý golfista rozvzpomněl na svůj loňský evropský úspěch - výhru na British Open. Jeho partner, letošní hvězda zámořské sezony Matt Kuchar, v těžkých podmínkách vůbec nestačil a míč zvedl na deseti jamkách. "Zítra bude velkým hybatelem dění," dodal Cink kuráž mladšímu spoluhráči.

I na druhé straně byl v tomto druhém duelu dne výrazně lepší jeden člen páru, a to Graeme McDowell. I když měl do pěti Cinkových birdie daleko, třikrát skóroval, zatímco jeho severoirský krajan Rory McIlroy se dosud nesžil s dvojrolí miláčka publika a zároveň favorita.

Woods nahoře i dole

Další čtyřhrou, kde Evropa ztrácí, i když jen jednu jamku, je ta poslední mezi Lukem Donaldem a Padraigem Harringtonem na jedné straně a dvojicí amerických nováčků Bubba Watson, Jeff Overton na druhé.

Oba zámořští hráči získali po jedné jamce, Donald pak snížil, ale tento zápas se nedostal ani do poloviny hřiště.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Lee Westwood nachází svůj míč v bunkeru.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Lee Westwood nachází svůj míč v bunkeru.

Největší porci dvanácti jamek stihl hvězdný úvodní duel. Angličan Lee Westwood získal ještě před přerušením dvě jamky a krátce po návratu na hřiště další.

Pak ale zvadl, unijní prapor držel Němec Martin Kaymer, byť nezabránil tomu, aby Dustin Johnson s Philem Mickelsonem už pod oblohou bez mráčku stáhli ztrátu ze tří jamek na jednu. "Jsme trochu zklamaní. Vyhrát ještě jednu jamku, bylo by to. Lee hrál velice solidně, já jsem se snažil vpravit do své obvyklé hry," řekl Kaymer.

Phil Mickelson z týmu USA - první kolo Ryder Cupu 2010.

Phil Mickelson z týmu USA - první kolo Ryder Cupu 2010.

Vyrovnaný je duel, jehož protagonistou je nejsledovanější muž zápasu Tiger Woods. Nehrající kapitán Corey Pavin jej "schoval" do třetí čtyřhry a světový hráč číslo 1 hraje tak trochu podle toho - má vynikající momenty, ale také absolutně mizerné rány.

Spolu se Stevem Strickerem si v tomto ohledu nemají co vyčítat a podobně kolísavá je i hra jejich protivníků, Angličanů Iana Poultera a Rosse Fishera.

Běný turnaj by ani nezačal

Na hřiště Twenty Ten ve Walesu se od rána snášel déšť a krátce po startu osmatřicátého ročníku prestižního duelu zesílil.

Hra se zastavila ve chvíli, kdy své odpaly odehráli hráči třetí čtyřhry na čtvrté jamce. Strickerův míč skončil v dobré pozici na fairwaji, což by však platilo za normálních podmínek. V těch, které panovaly v resortu Celtic Manor, však nikoli. Američan našel svůj míč v náhodné vodě.

Rozhodčí konzultovali situaci vysílačkami a své slovo dostali i oba kapitáni. Ostatní golfisté ještě chvíli hráli, ale po zhruba pěti minutách odešli či odjeli ze hřiště všichni.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Ross Fisher a Ian Poulter ujíždějí po přerušení hry ze hřiště.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Ross Fisher a Ian Poulter ujíždějí po přerušení hry ze hřiště.

Původní předpověď zněla, že kolem jedné hodiny odpolední se déšť alespoň na nějakou dobu utiší. To se nestalo a oficiální místa několikrát odložila oznámení o tom, zda bude hra pokračovat.

Poté, co přestalo pršet, trvalo týmu greenkeeperů přes hodinu, než dali hřiště dohromady. Golfisté pokračovali ve hře od 18 hodin SELČ do tmy.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Amy Mickelsonová, manželka hráče amerického týmu.

První kolo Ryder Cupu 2010 - Amy Mickelsonová, manželka hráče amerického týmu.

Organizátoři původně kalkulovali protáhnout program do pondělí. "V sobotu žádný prostor nemáme. V neděli jsou k dispozici čtyři hodiny," vypočítal John Paramor, výkonný ředitel European Tour.

Pak se ale situace změnila. Na sobotu, kdy má velšské hřiště opět navštívit slunce, nebo aspoň nebude pršet, je nově zařazeno šest foursomů. "

Odpoledne by se měly hrát další dva a k nim čtyři fourbally, jak bylo původně plánováno. Znamená to, že ve druhém hracím dni budou dvakrát v akci všichni nominovaní hráči obou týmů. "Jen aby každému řekli, co má vlastně hrát. Taky by z toho mohl být pěkný zmatek," odlehčil situaci Cink.

Tým údržby pracoval srdnatě. Jeho členové vyháněli před hráči vodu s pomocí smetáků alespoň z greenů, ale ani skvěle připravené hřiště nebylo schopno absorbovat takové množství vody.

První kolo Ryder Cupu 2010 poznamenalo počasí - údržba hřiště vyhání vodu z greenů.

Ryder Cup byl přerušen naposledy v roce 1997, kdy se konal ve španělské Valderramě. Nikdy v historii předchozích sedmatřiceti ročníků se však nestalo, že by se hrálo ještě v pondělí.

"Řekli mi, že kdyby to byl turnaj na rány, vůbec by se nezačalo," prozradil nehrající kapitán evropského týmu Colin Montgomerie v televizním rozhovoru.Najdete na iDNES.czmobilní verze