Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ryder Cup měl přispět ke světovému míru a stala se z něj prestižní řež

Povzbuzují američtí fanoušci Ryder Cupu svého hráče Boo Weeklyho, nebo "bučí" na Evropany? | foto: Profimedia.cz

25 2010
První, co se dá říct o Samuelu Ryderovi: byl posedlý golfem. A měl vize. Zbohatl na tom, že prodával květinová semínka v malých sáčcích. Ty pytlíky existují dodnes. A dodnes existuje i Ryder Cup.

Samuel Ryder ho mocně podporoval, poněvadž si vzal do hlavy, že souboj nejlepších hráčů Ameriky a britských ostrovů by mohl být něco extra. Postaral se i o trofej pro vítěze. Na té nevelké stříbrné sošce, o kterou půjde za týden ve velšském resortu Celtic Manor, je jeho golfový učitel, profesionál Abe Mitchel, jeden z nejdelších hráčů té doby.

Vizionář Ryder spojoval s utkáním svou víru v lepší svět, když odvážně prohlásil: "Věřím, že tento souboj přispěje k větší srdečnosti, přátelskosti a míru v celém civilizovaném světě." Věru velký úkol! Ale asi by se i on divil, jak velikou pozornost dnes Ryder Cup vyvolává.

Samuel Ryder (vlevo) a kapitán vítězného britského týmu pro Ryder Cup 1929 George Duncan.

Samuel Ryder (vlevo) a kapitán vítězného britského týmu pro Ryder Cup 1929 George Duncan.

Kdo by si myslel, že aktéři premiéry v červnu 1927 ve Worchester Country Clubu v Massachusetts byli bohatí golfoví profesionálové, hrubě by se mýlil. Finanční problémy ohrožovaly cestu Britů, proto časopis Golf Illustrated rozeslal do 1750 klubů výzvu (či spíš prosbu) k podpoře této akce, aby se profíci vůbec mohli do Ameriky dostat.

Vyšlo to, tým se nalodil na palubu Majesticu a za týden vystoupil na březích Nového Světa. Tehdy se hrály čtyři klasické čtyřhry a osm singlů, vše na 36 jamek. Američani vyhráli 9,5:2,5. Kapitán Evropanů (tehdy jen Britů) Ted Ray při odjezdu se suchým anglickým humorem prohlásil: "Američany neporazíme nikdy. Ledaže bychom se naučili patovat."

Evropa místo Ostrovů

Evropané se o to pokoušeli, ale s nevelkým úspěchem. Těžko říct, jestli to bylo patováním, ale Američané vyhrávali mnohem častěji. Tristní bylo období po druhé světové válce, která přerušila Ryder Cup na deset let. Od roku 1947 do 1983 vyhráli Evropané jen jednou, v Lindrick Golf Clubu.

Pak byly do soutěže doplněny fourbally, tím se zvýšil počet utkání. Nejvyšší výhry dosáhla Amerika v Atlantě 1963 v poměru 23:9. Do roku 1976 vyhrál zámořský tým 17 z 21 soubojů. Turnaj se stal monotónním, proto se o tři roky později z týmu "Anglie a Irsko" stal tým Evropa. Jeho sílu výrazně podpořil Tony Jacklin, od roku 1983 v roli kapitána.

Justin Rose děkuje fanouškům svého týmu - britská vlajka a zástavy Evropské unie symbolizují vývoj Ryder Cupu.

Justin Rose děkuje fanouškům svého týmu - britská vlajka a zástavy Evropské unie symbolizují vývoj Ryder Cupu.

O dva roky později to přišlo: Evropa vyhrála 16,5:11,5. "Impérium vrací úder" zněl titulek na první straně amerického Sports Illustrated po ročníku 1985, který proběhl v The Belfry. Věta z Hvězdných válek byla oprávněná. Toho roku se Ryder Cup stal poprvé opravdu masovým spektáklem. Sledovalo ho 25 tisíc diváků.

"To byl den, kdy evropský golf vyrostl do nových výšin," radoval se Jacklin. "Ukázali jsme světu, jak dobří skutečně jsme. Máme tolik talentu, víc než jsem si byli vědomi."

Od doby, kdy se síly vyrovnaly, stal se Ryder Cup opravdu tvrdou a napínavou sportovní událostí s ohromným emocionálním nábojem. Všichni golfisté hrají zadarmo, ale s ohromným nasazením.

Payne Stewart oslavuje vítězství Američanů v Ryder Cupu 1939 obří lahví sektu.

Payne Stewart oslavuje vítězství Američanů v Ryder Cupu 1939 obří lahví sektu.

Hráči jsou až na výjimky féroví, diváci už tolik ne: hosté pokaždé cítí nepřátelství davu a musí se vyrovnávat s jeho projevy, dokonce se na to dlouhodobě připravují. Ještě před pár lety se to přenášelo i do vztahů mezi oběma týmy.

Modus Ryder Cupu se v průběhu let ustálil. Týmy tvoří 12 hráčů, první den se hrají čtyři fourbally a čtyři foursomy, další den totéž, třetí den jdou do akce všichni a hraje se dvanáct singlů. Tahouni týmů většinou odehrají všech pět utkání. Kdo to bude letos, se ukáže příští neděli.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
NÁKUPČÍ, i pro absolventy

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze