Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ryder Cup: 14,5:13:5. Neskutečné drama. Slavnou trofej získala Evropa

Bezprostředně poté, co Hunter Mahan na sedmnáctce neproměnil putt a bylo jasné, že Evropa vyhrála, propukly obrovské oslavy. | foto: AP

4 2010
Evropa dokázala ustát zmrtvýchvstání USA. Jeden z nejdramatičtějších Ryder Cupů v historii získal pro starý kontinent v závěrečném duelu Graeme McDowell.

Větší drama si v golfu lze jen těžko představit. Závěrečný duel rozhodly nervy, kdy Hunter Mahan neunesl tlak desetitisíců diváků, kteří kupředu hnali Graema McDowella, a na sedmnácté jamce sáhl po moc krátké holi. I při další ráně selhal. Tím umožnil hráči ze Severního Irska stát se hrdinou.

Evropa 14,5:13,5 USA

"Jsem tak hrdý za všechny Evropany. Musím pochválit všech dvanáct hráčů, každý z nich do toho dal 110 procent. Byl to neuvěřitelný týden," prohlásil kapitán Evropanů Colin Montgomerie.

"Jsem hrdý na to, jak tým tvrdě bojoval," prohlásil poražený kapitán Corey Pavin, jenž moc emocí najevo nedával. "Chtěl jsem zůstat klidný. V šatně to vypadalo trošku jinak. Chvilku trvalo, než jsem mohl přijít sem," řekl na tiskové konferenci.

USA mají Big Maca, Evropa G-Maca, skandovali diváci

Nebylo náhodou, že McDowell se objevil v závěrečném zápase. Montgomerie počítal s možností, že by se USA mohly v závěrečném dnu, kdy se poprvé v třiaosmdesátileté historii Ryder Cupu hrálo v pondělí, vrátit do hry. V ten moment by rozhodoval právě závěrečný duel.

Graeme McDowell proměňuje veledůležitý putt na šestnácté jamce. Atmosféra, která v ten moment panovala, se dost dobře popsat nedá.

Graeme McDowell proměňuje veledůležitý putt na šestnácté jamce. Atmosféra, která v ten moment panovala, se dost dobře popsat nedá.

A přesně tak se stalo, přestože Evropa po superneděli, kdy vyhrála pět ze šesti zápasů a jeden remizovala, vstupovala do pondělí s náskokem tří bodů. Jenže hned první dva zápasy, ač je měl starý kontinent ze začátku dobře rozjeté, vyhrály USA. A zatímco kolem poledne se výsledková tabule jen modrala, rázem začala červenat.

Steve Stricker porazil tahouna Evropy Leeho Westwooda, záhy Dustin Johnson rozdrtil Martina Kaymera, kterému se tak revanšoval za poslední major turnaj letošní sezony PGA Championship.

Jenže Evropa měla v týmu srdcaře Iana Poultera, jenž řádil hlavně na greenech a převálcoval Matta Kuchara o pět jamek.

"Proti Kuchovi je to vždycky těžké, vyhrál všechny zápasy a věděl jsem, že musím dneska zahrát opravdu skvěle," řekl Poulter.

Ian Poulter, Ryder Cup

Ian Poulter Ryder Cup nesmírně prožíval.

Stewart Cink měl na kolenou Roryho McIlroye, který se možná až moc nechal unést atmosférou. V závěru však Američan dvakrát neproměnil krátký putt. Jednadvacetiletý McIlroy na osmnáctce pořádně zariskoval, sice přepálil vodu, ale skončil v bunkeru a z něj se dostal dvěma ranami. Přesto se mu podařilo zápas alespoň zremizovat a tím pro Evropu získat důležitého půl bodu.

Miguel Ángel Jiménez i přes svých šestačtyřicet let patřil v pondělí ke strůjcům evropského triumfu.

Miguel Ángel Jiménez i přes svých šestačtyřicet let patřil v pondělí ke strůjcům evropského triumfu.

Zkušený lišák Miguel Ángel Jiménez doslova vyškolil amerického ranaře Bubbu Watsona. Šestačtyřicetiletý Španěl zápas ukončil po patnácti jamkách s výhrou o čtyři.

Následně Luke Donald oplatil Jimu Furykovi nedávný souboj o FedEx Cup, kdy Američan vyhrál a bral šek na deset milionů dolarů. Zdálo se, že klání v Celtic Manoru bude jednoznačnou záležitostí Angličana. Svou vyrovnanou hrou se velmi brzy dostal do vedení o tři jamky. Furyk jako by nastartoval další probuzení Ameriky a zápas výrazně zdramatizoval. Na osmnáctce mu narozdíl od Donalda nevyšla přihrávka do greenu a bylo rozhodnuto.

Rickie Fowler úžasným ¨finišem v předposledním zápase vykřesal Spojeným státům naději..

Rickie Fowler úžasným finišem v předposledním zápase vykřesal Spojeným státům naději..

Jeff Overton, ač nováček, tak jednoznačně nejlepší hráč amerického týmu, dokázal otočit pro něj se nepříznivě vyvíjející duel s expertem na jamkovku Rossem Fisherem a podle průběžných stavů jiných zápasů začínalo být zřejmé, že rozhodne závěrečný duel.

Tiger Woods v pondělí zářil jako za starých časů.

Tiger Woods v pondělí zářil jako za starých časů.

Po nedělní velké prohře se rozjel Tiger Woods. Po prvních dvou jamkách prohrával o dvě, ale od čtyřky mu vyšlo snad vše, na co sáhl, a nakonec porazil Franceska Molinariho o pět jamek. Ne, že by Ital hrál špatně, spíše naopak, po patnácti jamkách by byl při hře na rány -3, ale proti němu stál starý dobrý Woods, o čemž svědčí i to, že během desíti jamek předvedl eagle a šest birdie.

Vítězství se dočkal i historicky nejméně úspěšný americký rydercupový hráč Phil Mickelson. Po třech letošních prohrál jednoznačně porazil Petera Hansona o čtyři jamky.

Neuvěřitelný obrat předvedl mladík Rickie Fowler, jenž po dvanáctce prohrával s Edoardem Molinarim o čtyři, ale vyhrál závěrečné tři jamky a zápas zremizoval.

"Jeho putt na osmnáctce byl úžasný. Dal nám tím naději, což je od jednadvacetiletého hráče skvělý výkon," pochválil Fowlera, kterému udělil divokou kartu.

Pozornost golfového světa se upřela na dva hráče - Graema McDowella a Huntera Mahana. Zatímco Američan tlak neunesl, severoirský vítěz letošního US Open opět triumfoval na hřišti, na kterém se vítězstvím na Wales Open prakticky kvalifikoval do týmu. To, že získal trofej zpět do rukou Evropanů, je však neporovnatelně větší úspěch.

Pondělní výsledky

Westwood - Stricker (o 2 jamky)
Kaymer - D. Johnson (o 6 jamek)
Poulter - Kuchar (o 5 jamek)
McIlroy - Cink (nerozhodně)
Donald - Furyk (o 1 jamku)
Jiménez - Watson (o 4 jamky)
Fisher - Overton (o 3 jamky)
F.Molinari - Woods (o 5 jamek)
Hanson - Mickelson (o 4 jamky)
Harrington - Z. Johnson (o 3 jamky)
E. Molinari - Fowler (nerozhodně)
McDowell - Mahan (o 3 jamky)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze