Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přidají kanoisté na MS další úspěch? Věřím ve dvě medaile, řekl trenér

ČESKÉ ESO. Martin Fuksa letos vyhrál mistrovství Evropy i světový šampionát do 23 let. Jak si povede mezi dospělými? | foto: Ivana Roháčková

1 2014
Zažívají bezvadnou sezonu. Z mistrovství Evropy se rychlostní kanoisté vraceli se třemi medailemi, na blížícím se mistrovství světa v Moskvě doufají v další. „Věřím, že dvě medaile bychom mohli přivézt. A kdyby byly tři a více, byli bychom moc spokojení,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

V úterý v 9.35 vyrazí z Prahy hlavní část kanoistické výpravy na světový šampionát, který hostí od 6. do 10. srpna Moskva. A jak sami s nadsázkou říkají: Snad se nebudeme zpátky vracet jen s ruskou vodkou.

Touží po medailích - a dosavadní výsledky v sezoně jejich naděje ospravedlňují. Na mistrovství Evropy získal zlato čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, první byl také kanoista Martin Fuksa. A bronz vybojovali deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

„Na nejsilnější sedmičku z Dukly spoléháme i teď,“ řekl kouč Hottmar. „Konkurence bude obrovská, ale věřím, že dvě medaile bychom mohli přivézt. Kdyby byly z olympijských disciplín nebo kdybychom získali tři a více, tak bychom byli spokojení.“

Důležité však nebudou jen výsledky, ale i dosažené časy. Za rok na světovém šampionátu v Miláně se totiž bude závodit o místa pro olympiádu v Rio de Janeiru - a k ní se už letos myšlenky kanoistů upírají. V Moskvě tak bude vedení výpravy pečlivě sledovat, kolik závodníků by dle výsledků mohlo mít naději vyjet do Brazílie.

Šampionát se bude konat na kanále, který hostil olympijské soutěže v roce 1980. Čtvrté místo tam tehdy získal Libor Dvořák, trenér deblkanoistů Radoně a Dvořáka a otec druhého z nich. „Doufám, že bychom se mohli umístit o něco lépe než táta,“ řekl Dvořák mladší.

Lehká nejistota panuje ohledně místa konání. Zvláštní vzpomínky má na Moskvu třeba Daniel Havel: „Když jsem tam závodil, byl se tam podívat tehdejší prezident Medveděv, a tak měli na tribuně ostřelovače. Ale líbilo se mi tam,“ řekl.

Problémy však mohou být s převozem lodí na celnici. „Před třemi roky při mistrovství světa juniorů strávil náš sekretář čekáním tři dny,“ popsal Hottmar. A tak část výpravy vyrazí už v sobotu ráno, aby se tým strastem vyhnul.

Celkem bude v Moskvě závodit 21 českých závodníků: 16 mužů a 5 žen. Finálové bloky jsou v plánu na sobotu a neděli (9. a 10. srpna).Najdete na iDNES.czmobilní verze