Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér roku Novák dělá dlažbu, sází stromy a hubne na golfu

Na kondici má Petr Novák (vlevo) golf, areál v Hamrech je autem tři minuty od jeho domu. „Ujdu si tam svých 10 kilometrů a při tom hubnu,“ vysvětluje muž, který se stal Trenérem roku. | foto: Michal Lehocký

30 2014
Lednici má ve svém domě ve Rváčově celou polepenou papírky s termíny, kdy a kde jej čekají. To je jeho diář. "Tak mi to vyhovuje. Vstanu, kouknu na lednici a hned si připomenu, kam musím," povídá rychlobruslařský trenér Petr Novák a zkouší papírky spočítat.

"Za duben jsem zvládl šestnáct akcí," zjišťuje. "Což je dost. Neměl jsem tři dny v kuse v klidu. Ale teď už to kolečko končí."

Coby zlatý hřeb všech poolympijských oficialit si došel pro cenu určenou českému Trenérovi roku.

Martinu Sáblíkovou dovedl v únoru ke třetí zlaté olympijské medaili. Nezmar Novák, který se stopkami v ruce křičí při závodě a po něm až dětsky rozpustile slaví. Tak ho zná v Česku každý.

Ale jak žije mimo ledové ovály?

Vraťme se do Rváčova. Do obce u Hlinska se přistěhoval z Velkého Oseka, když tam padl projekt s rychlobruslařskou halou. Koupil si tu vzorový dům a zvelebuje ho. "Jak mám chvilku, makám na něm. Zrovna jsem sám dělal dlažbu a takovou fingovanou studnu. A zahradu jsem osázel tújemi."

Právě manuálními pracemi se dokáže odreagovat. Odmala je na ně zručný. "Když jsem si ve dvaasedmdesátém postavil ve Svratce barák, vlastníma rukama jsem tehdy dělal i vodu a odpady."

Neušel jsem ani 100 metrů

Z oken se nabízí nádherný výhled do lesa, ale na procházky tam nechodí. Prochází se jinde. "Golf v Hamrech mám odtud autem tři minuty. Ujdu si tam svých 10 kilometrů a při tom hubnu," hlásí majitel handicapu 45. Letos už si takhle zapochodoval osmkrát.

"Podle mého doktora se tuky spalují víc chůzí než během. Tak se tím řídím," říká. Před několika lety jej lékaři pořádně vyděsili. "Oznámili mi, že už deset let jsem mohl být mrtvý. Zachránilo mě jen to, že jsem do padesáti běhal kolem 25 kiláků denně a že jsem nekouřil. Jinak by mě prý dávno dostala mozková příhoda."

Rychlobruslařský trenér Petr Novák
Rychlobruslařský trenér Petr Novák

Tehdy měl extrémně vysoké hodnoty cholesterolu, vysoký tlak a tři centimetry nad kolenem ucpanou tepnu. "Neušel jsem ani 100 metrů a vypadalo to se mnou zle."

Zato dnes? Kluše, jezdí na kole, nic nebolí. "Cholesterol jsem srazil pod 6, tak nízký jsem ho neměl 30 let. Ani pití mi nezakazují. I když na tvrdý alkohol si kvůli mým játrům mám dávat bacha."

Přítelkyně Jitka začala jíst zdravě, občas ji tedy napodobuje. Steak? Zapomeňte. "Udělám si salát s rukolou, ochutím ho panenským olejem, osolím, do něj nadrtím feferonky. Tak to mám rád." Jistě, umí i hřešit. Zvlášť když ho fanklub Martiny Sáblíkové vybaví výslužkou ze zabijačky. "Jitka vepřové nejí, musím ty jitrnice spořádat sám," směje se a nádavkem vypráví o vydařené túře po sklípcích s kamarádem Jardou Pešákem ve Velkých Pavlovicích.

Při tom všem dál organizuje, domlouvá, shání – aneb kouč a manažer v jedné osobě. Sáblíková dostala od fanklubu darem základní kámen k dosud imaginární rychlobruslařskovšesportovní hale. Novák se stará, aby skutečně někde vyrostla.

"Jsme domluveni s ministrem, že za ním zajdu, až budu mít všechny podklady. Shodli jsme se, že může stát 300 až 350 milionů."  Miliardovým projektům nejen v jeho mysli odzvonilo.

Se Sáblíkovou a juniorkami absolvoval první jarní soustředění ve Žďáru a zároveň nabíral potěr. V brněnském centru sportu, s nímž spolupracuje, okukoval naděje. "Chtěl bych totiž příští rok postavit i chlapecký juniorský tým." Už nyní má pod sebou tucet svěřenců. Pavel Kulma, syn přítelkyně Jitky a bývalý reprezentant, mu s jejich přípravou pomáhá.

Trenér Petr Novák se svou svěřenkyní Martinou Sáblíkovou.
Karolína Erbanová a trenér Petr Novák po pádu rychlobruslařky na mistrovství

Neskončím dřív, než bude hala

Zatímco některé jeho kolegy v úterý uvedli do trenérské síně slávy ČOV za "celoživotní dílo", 65letý Novák ještě dlouho svůj trenérský účet uzavřít nemíní. Pro Sáblíkovou právě chystá rozpis cyklistických tréninků.

"Tentokrát najede na kole za rok víc než 6 000 kilometrů," vymýšlí ofenzivu, s níž by nyní rád zamířil i na letní olympiádu do Ria 2016. Plánů má bezpočet. Takže: čeho by se ještě chtěl jako kouč dožít?

"Aby Martina získala medaili i na třetí olympiádě. Abych měl poprvé na olympiádě celý tým. Abych měl svěřence, který se zúčastní i letní olympiády. A kdyby to Martina dotáhla až k deseti vyhraným Světovým pohárům v řadě, byla by to taky bomba."

Ne, ani to ještě není všechno. Kdysi Sáblíkové slíbil, že nepřestane trénovat, dokud v Česku nebude rychlobruslařská hala. "I tenhle slib chci dotáhnout do konce."

Prozatím si však chce aspoň trochu zpříjemnit život, než po rychlobruslařském zápřahu začne naplno ten letní, cyklistický. Také vlastní vizáž se rozhodl vylepšit.

Jeden z papírků na lednici hlásá: "5. května zubař."

Nejde o běžnou návštěvu. "Vymezím si víc času na své zuby. Nechám si je předělat nahoře i dole, abych měl krásný bílý úsměv."

A protože v duši je Petr Novák životním optimistou, nepochybuje, že k tomu úsměvu bude mít spoustu důvodů.

Martina splnila slib, radoval se trenér Novák po zlatu v Soči:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze