Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sáblíková zahájila Světový pohár druhým místem. A útočila na Wüstovou

Martina Sáblíková na archivním snímku z minulé sezony | foto: AP

14 2014
Obávala se, že po náročné cyklistické sezoně se v zahajovacím závodě Světového poháru nemusí vejít ani na stupně vítězů. Ale už na nich opět stojí. Martina Sáblíková vybojovala v zahajovacím závodě Světového poháru rychlobruslařek na trati 3000 metrů cenné 2. místo.

Stejně jako na olympiádě v Soči i jako mnohokrát v minulosti to byla opět jen Ireen Wüstová, kdo dokázal zajet trojku rychleji než Sáblíková.

Proti sobě stanuly v přímém souboji v předposledním páru závodu. Cílem pak projela Nizozemka o 1,20 vteřiny rychleji v novém rekordu dráhy 4:04,91. Její česká sokyně dosáhla výkonu 4:06,11.

Wüstová, tentokrát v zelenomodré kombinéze namísto tradiční oranžové, se jako obvykle ujala vedení hned po startu. Při prvním průjezdu mezičasem měla k dobru půl vteřiny a náskok postupně navyšovala až téměř ke dvěma vteřinám.

„Teď pojď do ní, pojď,“ zavelel k útoku trenér Petr Novák.

A skutečně, dvě kola před cílem se karta začala obracet, Sáblíková měla před závěrečnými 800 metry odstup 1,73 vteřiny, ale při průjezdu do posledního kola už to bylo jen 1,20 vteřiny.

Čímž to zdaleka neskončilo. V průběhu posledního kola se k uvadající Wüstové neustále přibližovala. Zdálo se, že to může dokázat. „Jeď, jeď, jdeš do ní, jedeš dobře,“ mohl si kouč vykřičet plíce.

Jenže vzápětí si Novák hlasitě ulevil: „Do pytle.“

Co se stalo? Při střídání stran se jeho svěřenka „lekla“, že zkříží Nizozemce dráhu, zvedla se z rychlobruslařského postoje a takřka zastavila. Vyšla tím z tempa a skončil tak i její útok na pohárové vítězství v Obihiru.

„Přitom jsem tam měla místo, abych se před Ireen vešla. Sama Ireen mi to pak potvrdila. I Petr to viděl. Ale já to špatně odhadla. Bála jsem se, že by mě potom diskvalifikovali,“ přiznala Sáblíková.

Veškeré úsilí potom vložila do poslední zatáčky a rovinky. Obávala se, že by mohla přijít i o průběžné druhé místo v závodě. Ale Nizozemku Voorhuisovou, která před tímto párem vedla, nechala téměř o vteřinu za sebou. 

„Je to škoda, mohla jsem Ireen porazit,“ bilancovala Sáblíková. „Ale zároveň mám z druhého místo na začátku sezony opravdu radost.“

Poslední dvojice už pořadí velikánek na prvních dvou příčkách nikterak nenarušila. Olympijské medailistky Pechsteinová a Grafová vjely do sezony v pomalejším tempu. Němka skončila sedmá a Ruska až dvanáctá.

Na prvních šesti místech se umístilo pět Nizozemek - a jediná Češka, která rozbila jejich dominanci.

Erbanová začala 11. místem na 500 metrů

Sprinterka Karolína Erbanová skončila při úvodním vystoupení na trati 500 metrů jedenáctá. Ve svém prvním závodě na velké akci po odchodu od trenéra Nováka dosáhla času 39,02 vteřiny.

Desátá žena z olympiády v Soči zaostala o 0,95 sekundy za vítěznou Korejkou I Sang-hwa, která na hrách v Rusku vybojovala zlatou medaili. Od desátého místa Erbanovou dělily jen dvě setiny sekundy.

Světový pohár v rychlobruslení

Muži
500 m:
1. Smeekens (Niz.) 35,06, 2. Kuližnikov 35,16, 3. Murašov (oba Rus.) 35,24.
5000 m: 1. Kramer (Niz.) 6:20,90, 2. Rumjancev (Rus.) 6:23,56, 3. Olde Heuvel (Niz.) 6:24,03.

Ženy:
500 m:
1. I Sang-hwa (Korea) 38,07, 2. Kodairaová (Jap.) 38,18, 3. Fatkulinová (Rus.) 38,50, ...11. Erbanová (ČR) 39,02.
3000 m: 1. Wüstová (Niz.) 4:04,91, 2. Sáblíková (ČR) 4:06,11, 3. Voorhuisová (Niz.) 4:07,04, ...divize B: 20. Kerschbaummayrová (ČR) 5:01,86.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze