Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková: Po patnáctistovce mi bylo na umření. Pak jsem se zase rozjela

Martina Sáblíková měla ze druhé příčky na ME ve víceboji v Čeljabinsku radost. | foto: Profimedia.cz

11 2015
Neporazila ve víceboji Ireen Wüstovou, vyhrála však dvě disciplíny, překonala dva rekordy dráhy, zajela si životní čas na pětistovce - a má vícebojařské evropské stříbro. Takže se nedivme, že Martina Sáblíková se usmívá a raduje. Tenhle šampionát pod Uralem, v zaplněné hale a s bezvadnou atmosférou, se jí líbil. Bolel, ale povedl se.

Útok na zlato nevyšel, přesto si rozhodně můžete říci: Odvedla jsem tu výbornou práci.
Jo, jsem opravdu spokojená. Škoda jen, že jsem při patnáctistovce trošku zaškobrtla. Čekala jsem, že bych ji mohla jet za 1:57, potom bych měla před pětkou třeba jen nějakých 7 vteřin ztráty na Ireen (Wüstovou). Ale i tak mám z celého mistrovství velkou radost. Dvě tratě jsem vyhrála a kromě pětistovky jsem pokaždé byla ve třech.

Navíc 6. místo z pětistovky bylo pro vás příjemným šokem.
To tedy jo. To jsem nechápala. Při ní jsem to jedno kolo zajela fakt výborně. Na patnáctistovce už to dnes nebylo až takové. Po dvou tratích jsem byla i unavenější.

Každopádně jste zkompletovala svoji evropskou vícebojařskou sbírku, stříbro jste ještě neměla.
To neměla, buď jsem v minulosti byla první, nebo jsem jen tak tak uválčila bronz.

Jak se vám před nedělí spalo?
Nebylo to právě ideální. Každý říkal, že bych Ireen mohla porazit. Ale těžko říct, jak spaly ostatní.

Ono je těžké porážet Wüstovou, když ona umí všechno a navíc se zlepšila i na trati 5000 metrů, která dříve bývala přece jen její slabinou.
Jo, nemívala pětku tak dobrou. Bylo by možná jiné, kdybychom ji dnes nejely spolu v páru. Takhle to rozjela takticky, já to na ní po 3000 metrech zkusila, jenže ona moc nevykapala. Najet na ni pět vteřin nestačilo, potřebovala jsem jich jedenáct.

Vzpomněla jste si předtím na Collalbo 2007, kde jste na pětce zlikvidovala i její třináctivteřinový náskok?
Jenže na otevřené dráze je to něco jiného, tam je jiný led, hraje roli vítr, šance je větší. V hale na ni 11 vteřin bylo moc.

Formu jste však předvedla výtečnou. Tím víc se můžete těšit na další závody sezony.
To jo. I ta pětistovka mi ukázala, že jsme se připravovali v Collalbu dobře. Uvidíme, za měsíc máme mistrovství světa na jednotlivých tratích, do té doby mohu ještě něco přitrénovat.

A na mistrovství světa pak můžete jet proti Wüstové o zlato nejen na pětce, ale i na trojce, ne? V posledních dvou závodech jste ji na této distanci porazila, navíc v Čeljabinsku výrazně.
Šance je vždycky, na druhou stranu každý den je jiný. Ireen tady tu trojku nejela úplně ideálně, i když 4:07 nebyl na tomhle ledu špatný čas. Patnáctistovku už zajela o třídu líp. To je prostě čtyřboj. Ty discipliny jsou čtyři a skloubit je ve dvou dnech je těžké.

Jak se vám dařilo po patnáctistovce regenerovat?
To bylo zlé. Já byla celkově děsně unavená. Šla jsem pak na pětku s tím, že doufám, že ji s Ireen neprohraju. Fakt jsem se necítila dobře. I proto bylo mé první kolo jen za 33,1. Říkala jsem si, že to radši rozjedu pomaleji, abych vůbec vydržela. Petr mi radil: Hele, rozjeď to, srovnej se a po třech kilometrech bys mohla zaútočit.

Evidentně jste se srovnala víc než dobře.
Najednou mi to jelo a zrychlovala jsem. Posledních pět kol bylo v mém podání jiných než začátek, ale 11 vteřin už nešlo stáhnout. A po startu jsem to nechtěla hned nakopnout, abych pak třeba úplně nerupla.

A pocity v cíli? Znovu se dostavila pekelná únava?
Ani ne. Víc utahanější jsem byla po té patnáctistovce. To jsem si myslela, že snad umřu. Ale ten konec pětky nebyl vůbec špatný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze