Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Short track Novotnou znechutil, zkusí kariéru na dlouhé dráze

Kateřina Novotná dá short tracku sbohem... | foto: idnes.cz

20 2014
Už zažila zimní olympiádu v Salt Lake City, Turíně, Vancouveru i před měsícem v Soči, ale na té páté se rychlobruslařka Kateřina Novotná možná bude cítit jako nováček. Poslední sezona na krátké dráze jí nevyšla a kariéru by chtěla oživit přechodem na dlouhý ovál, který v Česku proslavila Martina Sáblíková.

"Vždycky jsem si přála zkusit dlouhou dráhu, ale nikdy k tomu nebyla ideální příležitost. Až teď," soudí benátecká závodnice. K radikálnímu rozhodnutí ji přiměly poslední výsledky. V Soči na kilometru upadla při rozjížďce, ze které nepostoupila ani na trati 1 500 metrů. Už v dějišti her mluvila o pokračování kariéry nejistě a ještě víc ji nahlodalo mistrovství světa v Montrealu, odkud se vrátila v úterý s konečným 32. místem.

"Jsem zklamaná, že za dřinu při trénincích nepřijde v závodě zadostiučinění v podobě nějakého výsledku. Stačí vteřina, pád nebo diskvalifikace a všechno je najednou pryč," zmiňuje mistryně Evropy z roku 2010 nástrahy bojů na krátké dráze, kde často rozhodují ostré lokty.

Světový šampionát v Kanadě utvrdil Novotnou v myšlence, že je čas na změnu. "Čekala jsem, že už by se to konečně mohlo obrátit. Už jsem byla na sportovním dně a stejně jsem padala ještě hlouběji. Short track mě bavil, ale po těch neúspěších už ho mám docela nad hlavu," připouští.

Proto oživila nápad, který ji šrotoval hlavou už před lety: což takhle zkusit dlouhou dráhu? Věk ji nebrzdí. "Necítím, že bych měla ukončit kariéru," odhodlaně vzkazuje 29letá závodnice.

A přestup už začala intenzivně řešit. Na první pohled se přímo nabízí, aby se Novotná připojila k tréninkové skupině Martiny Sáblíkové. "Už jsem jí říkala o svém zájmu, ale s trenérem Petrem Novákem jsem zatím nemluvila, takže teprve uvidíme," prozrazuje aktuální průběh dohody.

Příprava s trojnásobnou olympijskou vítězkou rozhodně Novotnou láká. "Nejlepší je trénovat s nejlepšími. Příprava s Martinou by mi určitě hodně dala. Je to jedna z důležitých věcí k úspěchu. My jsme v short tracku takovou šanci neměli a museli jsme okoukávat ostatní na závodech v cizině," srovnává.

A když dohoda neklapne? "Tak mě to stejně neodradí," tvrdí Novotná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze