Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlobruslařský talent: Sáblíkové stačím pár kol. Pak zabere a ujede

Jakub Kopřiva na rychlobruslařské dráze v německém Inzellu. | foto: Archiv Jakuba Kopřivy

1 2015
Jakub Kopřiva. To jméno si zapamatujte. Za pár let mu možná budou u obrazovek držet palce tisíce Čechů, až pojede o medaili v olympijském rychlobruslařském závodu. Mladý Jihočech je příslibem do budoucna.

Skoro dvanáct let hrál hokej, pak ho na mládežnicích závodech viděl trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák a řekl mu, jestli nechce zkusit rychlobruslení. Jakub Kopřiva z Jindřichova Hradce Novákovi kývl a už rok trénuje s jednou z nejlepších rychlobruslařek světa Martinou Sáblíkovou a odborníci vidí v 16letém sportovci velký talent. A Jakub jim dává za pravdu, je úřadujícím mistrem republiky a letos ho čekají mezinárodní závody.

Kdy jste začínal s hokejem?
Už asi od svých čtyř let jsem ho hrál. Různě se to střídalo, byl jsem v útoku i v obraně. Hokeje jsem nechal na konci loňské sezony, takže teď je to vlastně rok.

Rychlobruslařský talent Jakub Kopřiva

Rychlobruslařský talent Jakub Kopřiva

Na nadcházející mistrovství se ale dívat budete, ne? Jak podle vás Češi letos doma dopadnou?
Určitě budeme koukat. Záleží, jak se budou snažit, ale teď asi těžko můžeme něco tipovat. Ani já si umístění neodhadnu říci.

Jak jste se dostal od hokeje k rychlobruslení?
Vloni byla na Vysočině olympiáda dětí a mládeže a já reprezentoval Jihočeský kraj právě v bruslení. A tam si mě trenér Novák vybral. Byla to šance, kterou jsem chtěl zkusit, a rychlobruslení mě pak začalo hrozně bavit.

Takže to jste musel být už při hokeji hodně rychlý, ne?
Asi ano. Je možné, že jsem byl přeci jen o trochu rychlejší než ostatní. Ale nějaké speciální tréninky bruslení jsem neměl. Naučil mě to v dětství táta a pak v hokejové přípravce.

Nedělal vám potíže přechod z klasických hokejových bruslí na ty speciální?
Největší problém byl ve stabilitě. Kanady mají přeci jiné nože a žlábky než ty naše rychlobruslařské. Už jsem si ale zvykl a teď mám stabilitu v pohodě. Protože jsem přešel z hokeje, tak mi absolutně nedělalo problémy přešlapování, což někteří mají. Hlavně ti, co k nám jdou z krasobruslení.

Jakub Kopřiva

(16 let)

Narodil se v Jindřichově Hradci, kde ho táta přivedl ve čtyřech letech k hokeji. Ten hrál za KLH Vajgar až do minulé sezony. Rok se věnuje rychlobruslení v Novis Teamu, kde trénuje Petr Novák a závodí za něj také Martina Sáblíková. Je úřadujícím mistrem republiky, vítěz dvojboje v Poháru olympijských nadějí ve Varšavě. Studuje Střední školu stavební v Českých Budějovicích, má dvě sestry a ve volném čase rád jezdí na kole anebo si zahraje na basovou kytaru.

Jste v týmu s Martinou Sáblíkovou, hvězdou českého rychlobruslení. Jak vypadají společné tréninky, radíte se s ní často?
Když máme společný trénink, tak ani ne, protože není moc času. Ale třeba když jedeme na společné závody, tak se občas na mě koukne a poradí mi, co bych měl zlepšit. Snažím se také dívat na její styl, hlavně při tréninku, když jezdíme kolečka za ní.

A stačíte jí?
Ano, několik kol po startu. Ale pak když potřebuje zabrat, tak poslední dva tři okruhy nám ujede.

Martina Sáblíková také cvičí skluzy doma na speciálním prkně. To také znáte?
Ano, koupili jsme ho. Takže můžu doma trénovat skluzy, když se třeba dívám na televizi. Zabere mi to zhruba půl hodiny někdy i hodinu.

Kde máte podle sebe ještě slabinu, na čem musíte v sezoně zapracovat?
Přenášení váhy. Na levou stranu mi to už docela jde, ale ještě musím cvičit pravou.

Na jakých tratích hlavně závodíte?
Jezdím všechny tratě, od pěti set metrů až po tři kilometry. Nejraději ale mám patnáctistovku a také i tři kilometry. Spíš ty středně dlouhé tratě.

Společná fotka s Martinou Sáblíkovou. Jakub Kopřiva stojí vzadu uprostřed...

Společná fotka s Martinou Sáblíkovou. Jakub Kopřiva stojí vzadu uprostřed trojice kluků.

Speciální ovál pro rychlobruslení v Čechách není, kde trénujete?
V Česku spíš děláme fyzičku a pak s týmem jezdíme nejčastěji do Německa či Itálie na led. Třeba klasický zimák na náš trénink moc dobrý není, mantinely jsou opravdu blízko. Leda tak můžeme cvičit starty. A proto si také myslím, že by se tady měla postavit hala na rychlobruslení. Už jen kvůli dětem, které s tím začínají.

Co vás v letošní sezoně čeká?
Teď příprava, na jaře a v létě budeme jezdit hodně na silničním kole. To je pro nás ideální. Začátkem října jedeme poprvé na led, kde potřebujeme zajet limity na juniorský světový pohár a mistrovství světa. Tam bych se určitě rád dostal a poměřil se s ostatními. Ale své osobní tipy na umístění nemám.

V roce 2018 bude zimní olympiáda v Koreji, to je silná motivace, že?
To mi bude osmnáct, no... (směje se). Olympiáda je ještě daleko, ale když to půjde, proč ne. Chtěl bych to dotáhnout s rychlobruslením co nejvýše, dostat se na mistrovství světa dospělých.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze