Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlé ženy se hádaly kvůli botám

5 2000
Lake Louise - Oč nudnější závody na fádní sjezdové dálnici kanadského Lake Louise, o to větší rozruch panoval okolo lyžařských bot. Oba sjezdy měly být především exhibicí Isolde Kostner, Italky s geniálním citem pro skluz, ale žádné zvláštní skokanky a jen průměrné v zatáčkách. Na 2 722 metrů dlouhé sjezdovce “Olympia Run“ (kde se ale nikdy žádný olympijský závod nejel) dosahují nejrychlejší ženy až 130 km/h, ale absolvují jen jeden poměrně jednoduchý skok. Hlavně ve druhém závodě si zazávodilo i počasí s mlhou a neostrou viditelností. Dvojnásobný triumf Italky překazila překvapivě poddůstojnice Bundeswehru, pětadvacetiletá Němka Petra Haltmayr.

Původně slalomářka se teprve předloni a loni přeorientovala na rychlostní discipliny a s dosti vysokým číslem 28 po nejlepších mezičasech v prvním sjezdu zvítězila. Třetím místem konečně zabrala obhájkyně velkého globu Renate Gotschl, ale jinak Rakušanky včetně Michaely Dorfmeister hlavně ve druhém sjezdu pohořely. Vedle některých tradičních rutinérek se překvapivě slušně prosadily Američanky a Kanaďanky - blížící se olympiáda dává motivaci i křídla.

Oproti nezáživným sjezdům byl pěkně postavený super-G hezkým závodem a vydařenou kombinací techniky a rychlostí až přes 100 km/h. Tentokrát se muselo i zatáčet a to jak vítězná Renate Goetschl, tak i druhá Regine Cavagnoud a třetí Martina Ertl umějí. Renate konečně zabrala, třicátnice Regine je jak dobré francouzké víno věkem stále lepší a Martina má už 420 bodů a SP bezpečně vede. Němci jásají i nad čtvrtou Petrou Haltmayr - zdá se, že je definitivně ve špičce.

Sportovní dění ale skoro zaniklo pod „aférou boty“. Už po prvním sjezdu obvinila Isolde Kostner Renatu Goetschl z nedodržení výšky postavení nohy v botě (max. 45 mm nad lyží). Po tomto druhém sjezdu tedy známý dohlížitel na regule Heinz Krecek vyrukoval se svou speciální šuplérou hned za dojezdu a přistihl Američanku Megan Gerety a Němku Isabelle Huber (48 mm).
Hodně se diskutovalo a novináři měli alespoň o čem psát: „Viděla jsem ji, jak si něco strkala do kapsy,“ tvrdila prý Isolde. „Je to nesmysl, nic jsem neprovedla. Ale štve mě, že s tím Isolde takhle leze na veřejnost,“ kontrovala Renate.

Divíte se, že si tyhle děvy, které se každoročně takřka pět měsíců skoro každý týden vidí, takhle jdou po krku? Sotva je to osobní, hledejte za tím peníze a sponzory. Ti za své peníze vyžadují využít všech legálních prostředků ve prospěch své značky a taková „technická válka“ do tohoto repertoáru patří... (Vzpomínáte, jak kdysi diskvalifikovali Maiera, protože si v nepovoleném pásmu v cíli sundal lyži? I to byl přesně takový případ. Na konci sezony může rozhodovat každý bodík...) 

Podstatou je povolená výška lyžaře nad sněhem (ženy max. 100 mm, do 55 mm lyže + vázání, 45 mm maximální vzdálenost mezi podešví boty a chodidlem „včetně tvrdých i měkkých částí“), ovlivňující pákové poměry a chování systému lyže-deska-vázání-bota. Větší výška je výhodou v oblouku, ale zvýšeným rizikem v přímé jízdě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze