Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rybolov, bradla, kruhy. Tak se legenda Alsgaard chystá na Jizerskou 50

15 2010
Před rokem tvrdil, že s lyžemi na nohou trénoval šedesát hodin týdně. A v Jizerské 50 pak dojel pětinásobný olympijský vítěz Thomas Alsgaard druhý. Necelý měsíc před startem jejího 44. ročníku z Norska vzkazuje: Zase jsem si v přípravě přidal a chci v Jizerkách bojovat o bednu.

V minulém ročníku dupal Alsgaard na špici, udával tempo, zdál se nejsilnější. Jenže v cílové rovince ho předjel Švéd Svärd, dělily je dvě desetiny.

"Ale umístěním jsem byl sám překvapený," přiznal černovlasý Nor. "Měl jsem dobré lyže a taky štěstí. A letos jsem ještě lepší," varoval soupeře.

I když právě teď bojuje s nemocí, protože děti přinesly ze školky bacila. "Proto jsem musel vynechat maraton v Itálli a jel jsem do Švédska na ryby."

jizerská 50

Zbývají čtyři týdny do startu závodu a pořadatelé hlásí, že startovní listina už je plná. Poprvé v historii se podařilo vyprodat kapacitu všech závodů v Bedřichově. "Máme 5500 zaregistrovaných závodníků," prozradil za pořadatele Marek Tesař. "Ti, co přihlášku nestihli, budou muset počkat na 45. ročník."

Na svoji poslední účast ve stopě Jizerské padesátky vzpomíná Alsgaard rád, i když v lednu musel bojovat s náročnými podmínkami. Před třetím startem v Bedřichově znovu pomýšlí na vrchol.

"Je to dlouhý závod, proto musíte jet uvolněně, držet se ve vedoucí skupině a doufat, že vám zbylo víc sil než ostatním," povídal. "Pak už stačí jen být nejlepší v závěrečném sprintu."

Jestli chcete, do Alsgaardova tréninkového deníku můžete nakouknout na internetu. "Ale žádná úchvatná čísla tam neuvidíte," povídal 38letý norský obr.

Minulou zimu se připravoval s norským národním týmem běžců na lyžích, letos se přidal ke skupině specializující se na maratony. "Je nás tam šest a absolvujeme aspoň jeden tréninkový kemp měsíčně," popisoval.

A k tomu zapojil do přípravy netradičního pomocníka - předního norského gymnastu Espena Jansena. "Asi není tak dobrý jako vaši nejlepší gymnasté, ale moc mi pomáhá," pochvaloval si Alsgaard. "Čerpám z něj kupu energie."

O podobné přípravě přemýšlel už před deseti lety, kdy byl profesionálem. "Jenže jsem na to nikdy neměl čas," vzpomínal. V tělocvičně teď využívá kruhy, bradla. A díky tomu se cítí mnohem silnější.

"Je to šok," přiznal lyžař. "Trénoval jsem celý život a myslel jsem si, kolik mám síly. Ale když jsem potkal Espena, zjistil jsem, jak jsem slaboučký. Teď kopíruju jeho program, cviky jsou záludné, náročné, mnoho jich nezvládnu. Ale výborně tím posiluju ramena, břicho, záda."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze