Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už se perou? Cyklisté se na Vueltě fackovali na kolech. A přišel trest

BITKA NA KOLECH. V 16. etapě Vuelty se postrkují Gianluca Brambilla a Ivan Rovnyj, jejich soupeři se nevěřícně otáčejí. | foto: youtube.com

9 2014
Farrapona (Od našeho zpravodaje) - Vesnická drbna z Troškových komedií o slunci a senu by se patrně u televize žádostivě vyptávala: Už se perou, už se perou? Na programu však nebyl box ani vesnická fackovačka, nýbrž královská etapa cyklistické Vuelty. Jenže ti dva chlapíci v dresech se opravdu prali! Na kole, za jízdy. A pak že cyklistika není kontaktním sportem.

Gianlukovi Brambillovi, mazákovi z Bakalovy stáje Omega, se při výšlapu na předposlední prémii dne nelíbilo, že Ivan Rovnyj z Tinkoff-Saxo nepomáhá v úniku s taháním tempa. Začal si to s ním vyříkávat. Rus po něm máchl rukou, načež v Italovi vzkypěla jižanská krev a vlepil soupeři facku.

Čímž to neskončilo. Rovnyj, kterého majitel jeho stáje Oleg Tinkov nazývá Ivanem Hrozným, si inzultaci nenechal líbit, takže se dalších sto metrů přetlačovali a šermovali rukama. Pak zajel ke svému týmovému vozu a požadoval nové brýle: „Brambilla mi je rozbil.“

Šéfové obou týmů hned incident řešili přes Twitter. „Díváš se, Olegu? Kdo udeřil první?“ ptal se Patrick Lefevere, manažer Omegy, milionáře Tinkova.

Rus reagoval: „Kdo? Nevím. Neviděl jsem začátek téhle největší cyklistické bitky. Ale nemělo by se to stávat.“

Brambilla, napumpován adrenalinem, vzápětí s krajanem De Marcchim a  týmovým kolegou Poelsem ujeli zbylým uprchlíkům. Rovnyj se naopak vrátil do hlavního pole a před závěrečným stoupáním dne pomáhal svému kapitánu Contadorovi, měnícímu kolo, vrátit se do skupiny favoritů.

Pro oba rváče právě odbíjely poslední minuty na Vueltě. Jejich pranice neunikla pozornosti rozhodčích. K Brambillovi přijel červený ředitelský superb a Javier Guillén, první muž Vuelty, mu oznámil: „Jste vyloučen.“

Sedmadvacetiletý jezdec marně lamentoval u auta Omegy. Potom svým fanouškům rukama do kamery vymodeloval srdce a se slzami v očích dál pomalu šlapal, už jen bývalý účastník Vuelty 2014.

„Nemyslím, že ho měli diskvalifikovat. To je příliš. Pokuta by stačila. Mrzí mě to, Patricku,“ psal Tinkov Lefeverovi, netuše, že záhy oznámí rozhodčí stejný verdikt také Rovnému.

Členové jury se rychlou dvojitou diskvalifikací zjevně chtěli vyvarovat situace, že by Brambilla v úniku vyhrál a jeho případné vyloučení až po skončení etapy by na ni vrhla nežádoucí stín.

Ožívaly tak podobné scény z Tour de France 2010. Na ní se nejprve cyklisté Barredo a Rui Costa porvali za cílem a vyfasovali „jen“ 300 eur pokuty. V další z etap však Mark Renshaw z týmu HTC rozjížděl spurt pro Marka Cavendishe a čistil si prostor kolem sebe i tím, že předvedl hlavou „berany berany duc“ do konkurenta Deana z Garminu.

Tehdy Jean-François Pescheux, ředitel závodu, neměl slitování a vyřkl: „Tour je cyklistika, ne zápas. Jeho provinění je neoddiskutovatelné. Renshaw končí.“ Marně se Australan hájil, že do něj Dean předtím strčil loktem.

V pondělí to odnesli oba aktéři.

„A teď udeříme znovu,“ slíbil před cílem etapy Tinkov. Ovšem „úder“, který na posledních 700 metrech předvedl svým nástupem Alberto Contador, patřil do kategorie povolených a aplaudovaných.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze