Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Růžový trikot zůstal Garzellimu

4 2000
M i l á n o - Etapou z Turína do Milána se skončil 83. ročník slavného cyklistického závodu Giro d´Italia. Jeho celkovým vítězem se stal Ital Garzelli, pro nějž to byl největší úspěch v kariéře. Mimořádně úspěšný byl celý závod pro českou cyklistiku. Hruška se Svoradou se dokázali v etapách opakovaně vklínit mezi nejlepší tři jezdce a Jan Hruška dokončil celé na vynikajícím 14. místě.

Pro Itala Stefano Garzelliho bylo vítězství na Giru největším úspěchem jeho teprve čtyřleté profesionální kariéry. Šestadvacetiletý jezdec stáje Mercatone Uno se oblékl do růžového
trikotu po sobotní horské časovce a udržel ho v dnešní závěrečné 21. etapě z Turína do Milána. V konečné klasifikaci Garzelli předstihl svého krajana Franceska Casagrandeho, který vydržel v čele závodu dvanáct dnů.

Poslední nedělní etapu vyhrál další Ital Mariano Piccoli z týmu Lampre. Garzellimu stačilo dojet v hlavní skupině, která v cíli ztrácela jen několik sekund. Závěrečná etapa měla tradičně poklidný průběh a byla především 'spanilou jízdou' pro vítěze. Garzelli, který v dosavadní kariéře mezi profesionály dosáhl osmi vítězství, včetně dvou etapových na loňském i letošním Giru, si ji patřičně vychutnal.

Z českých cyklistů si dnes vedl nejlépe Ján Svorada, který dojel desátý. V konečném hodnocení byl nejúspěšnější Jan Hruška, který letos vybojoval v časovkách dva etapové vavříny a jedno druhé místo, a celkově skončil čtrnáctý.

Podle Casagrandeho, který momentálně vede světový žebříček, vyhrál Garzelli zásluhou dokonale načasovaného útoku. "Po celou dobu se držel ve stínu ostatních, aby pak v pravý čas zaútočil," poznamenal na adresu svého krajana.

Obhájce loňského prvenství a další Ital Ivan Gotti skončil v poli poražených. Na vítězného Garzelliho ztratil 30 minut. Ostře sledovaný Pantani, pro něhož byl závod generálkou na Tour de France, zazářil jen v páteční devatenácté etapě, v níž obsadil druhé místo. "Jsem přesvědčen, že Garzelli byl nejlepší, a že si zasloužil vyhrát," vysekl vítěz závodu z roku 1998 poklonu svému stájovému kolegovi.

Výsledky - 21. etapa (189 km):
1. Piccoli 4:44:12 hod., 2. Calcaterra, 3. Gualdi, 4. Pozzi, 5. Contrini, 6. Bortolami (všichni It.) všichni stejný čas, 7. Konyšev (Rus.), 8. Perdiguero (Šp.), 9. Peron (It.), 10. Svorada (ČR) všichni -14 s.

Konečné pořadí:
1. Garzelli 98:30:14 hod., 2. Casagrande -1:27 min., 3. Simoni -1:33, 4. Noe (všichni It.) -4:58, 5. Tonkov (Rus.) -5:28, 6. Buenahora (Kol.) -5:48, 7. Belli (It.) -7:38, 8. Rubiera (Šp.) -8:08, 9. Gončar (Ukr.) -8:14, 10. Piepoli (It.) -8:32,... 14. Hruška (ČR) -23:21.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze