Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Růžičková skončila na cyklistické Tour de Feminin třetí, poprvé zvítězila Ruska

Stupně vítězek na Tour de Feminin, ve žlutém vítězná Aleksandra Burčenková z Ruska, na bronzovém stupínku Češka Martina Růžičková | foto: Tourdefeminin.com

12 2009
Cyklistka Martina Růžičková skončila třetí v etapovém závodu Tour de Feminin. Na tratích v okolí severočeské Krásné Lípy se česká reprezentantka držela na bronzové pozici od úvodní etapy, závěrečné dějství její úspěch jen potvrdil. Z celkového triumfu se radovala Aleksandra Burčenková z Ruska.

Růžičková tak na závodu Světového poháru druhé kategorie vylepšila svůj nejlepší výsledek, kterým bylo 6. místo z roku 2007.

"Za třetí místo jsem určitě ráda, i když tu nebyla taková konkurence jako v minulých letech," radovala se devětadvacetiletá Růžičková hájící barvy rakouského týmu ELK-Haus. Naposledy zde na stupně vítězů vystoupala Lada Kozlíková, která před třemi lety skončila stříbrná.

Kmenová závodnice pražské Dukly ztratila na vítězku dvě a čtvrt minuty, nic na jejím výsledku nezměnila ani závěrečná, sto kilometrů dlouhá etapa vedoucí labskými pískovci. "Rusky tu byly velice silné, bylo jasné, že si žluté tričko v závěrečné etapě už ohlídají," dodala česká reprezentantka.

Po pěti letech v řadě se tak z celkového triumfu neradovala Němka. Naopak poprvé ve dvaadvacetileté historii závodu zvítězila Ruska.

Dvacetiletá Aleksandra Burčenková oblékla žlutý trikot vedoucí závodnice hned po triumfu v první etapě a už jí z něj žádná ze soupeřek nesvlékla.

"Určitě si tohoto triumfu velmi vážím. Klíčem k vítězství byla sobotní časovka, kterou jsem vyhrála a svým pronásledovatelkám výrazně odskočila," radovala se ruská účastnice loňských olympijských her v Pekingu.

Poslední páté dějství silničního závodu vyhrála její kamarádka z týmu Petrograděc Jelena Novikovová, jež ve spurtu porazila Němku Romy Kasperovou.

V těžkých kopcích v severních Čechách se neztratily ani zbývající české reprezentantky. Jarmila Machačová dojela celkově sedmá, cyklokrosařská specialistka Jana Kyptová 28. "Jsem spokojená. Byl to dobrý test před další přípravou," řekla dráhová specialistka Machačová, jíž v polovině října čeká mistrovství Evropy.

Sportovním vrcholem čtyřiadvacetileté Kyptové pak v příští cyklokrosové sezoně pak bude mistrovství světa v Táboře v lednu 2010.

Závod ozdobila svou účastí Jeannie Longová. Fenomenální francouzská cyklistka, jíž v říjnu bude už 51 let, dojela v úvodní čtvrteční etapě na třetím místě. Jenže dva kilometry před cílem přejela železniční přejezd i přesto, že svítila výstražná červená světla a v cíli byla diskvalifikována.

TOUR DE FEMININ 2009 - KONEČNÉ POŘADÍ

1. Burčenková 12:40:32 h, 2. Pitelová -1:04, 3. Růžičková -2:16, 4. Söllnerová (Něm.) -4:41, 5. Novikovová -5:04, 6. Trottová -5:49, 7. Machačová -6:32, ...28. Kyptová -24:39.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze