Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nezastavitelný Westbrook. Učinil z málo vídaných výkonů běžné

Russell Westbrook z Oklahoma City se raduje z povedené akce. | foto: AP

2 2016
„Mám pocit, že by měl každý hrát jako já. Takhle mě to učili. Když máš volného spoluhráče - přihraj, když jsi volný - střílej a když jsi pod košem - jdi doskakovat.“ Jednoduše to zní, když svou hru popisuje legendární basketbalista Oscar Robertson. Ono to vlastně jednoduché je. Ale jen pro ty nejlepší.

Oscar Robertson, to je etalon basketbalové všestrannosti. Šancí vypilovat odpověď na otázku po takzvaném triple-double jistě už za svůj život dostal nespočet.

Triple-double nepatří k jednorozměrným basketbalistům. Takoví v jednom utkání na číslo deset ve třech herních kategoriích sotva dosáhnou. Majitelé triple-doublů obvykle vynikají zároveň v bodech, doskocích a asistencích, ale výjimečně se dostane i na bloky nebo dokonce na zisky.

Ve své době byl Robertson unikátem, sbíral body, doskoky i asistence po plných hrstech. Speciální není jen jeho nejlepší sezona 1961/62, kdy zapisoval průměrně přes 30 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí (první a dosud poslední „triple-double ročník“ v NBA). Bláznivé jsou součty jeho průměrů za prvních šest sezon v NBA. Zvládl 30 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí na koš.

Už půlstoletí čeká The Big O na svého nástupce. Letos by ta chvíle mohla přijít. Jeho pokračovatelem je Russell Westbrook.

Ve středečním duelu proti Washingtonu zaznamenal rozehrávač Oklahoma City svůj čtvrtý triple-double v řadě a devátý v sezoně. Jeho současné průměry přesahují 31 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí.

Westbrook by mohl dokázat něco, co nezvládl ani Magic Johnson. Ten se Robertsonovi přiblížil před 35 lety. V sezoně 1981/82 pomáhal LA Lakers 18,6 body, 9,6 doskoky a 9,5 asistencemi na utkání.

Robertson (po kariéře halasně kritizující své nástupce a naznačující, že za jeho dob byl basket basketbalovější) tvrdívá, že kdyby věděl, jak budou lidi z jeho čísel po letech šílet, měl by triple-doublů ještě víc.

„Kolikrát by ho chtěl ještě mít. Vždyť to zvládl prakticky dvě sezony v kuse,“ usmál se Robertsonovým větám jeden z dnešních sběračů dvouciferných čísel LeBron James.

Oscar Robertson coby host zápasu NBA mezi Clevelandem a Torontem

Oscar Robertson coby host zápasu NBA mezi Clevelandem a Torontem

Fakta praví, že Robertsonovi se na triple-double podařilo dosáhnout celkem 181krát. Tenhle kousek však tehdy ani neměl žádný název. Triple-double se mu začalo říkat až v osmdesátých letech právě za doby Magica Johnsona, kdy termín vymyslel tiskový mluvčí Lakers Bruce Joelesch.

Někteří hráči v historické tabulce za Robertsonem - Magic Johnson (138krát) a Wilt Chamberlain (78) - tedy odehráli části nebo celou svou kariéru bez této mety hodné sbírání. Kdyby hvězdy minulosti o pojmu věděly, mohly se víc snažit získat třeba svůj desátý doskok nebo asistenci.

Triple-double

Historické pořadí základní části NBA

1. Oscar Robertson - 181
2. Magic Johnson - 138
3. Jason Kidd - 107
4. Wilt Chamberlain - 78
5. Larry Bird - 59
6. Russell Westbrook - 46
7. LeBron James - 45
8. Fat Lever - 43
9. Bob Cousy - 33
10. John Havlicek - 31

To Jason Kidd, hráč ze třetího místa historických tabulek se 107 triple-doubly, už nepochybně věděl, co činí. Na triple-double stavěl část své pověsti.

Tabulky NBA zachycující triple-double opravdu mohly vypadat jinak. Vždyť třeba Wilt Chamberlain, muž posedlý svými čísly, byl schopen mnohých osobních předsevzetí.

Pro sezonu 1967/68 si Wilt například usmyslel, že povede ligu v asistencích - a to se mu také povedlo. Ke svým 24 bodům a 23 doskokům dosahoval i na více než osm asistencí.

Chamberlain také tvrdí, že v březnu 1962, kdy dosáhl na historických sto bodů v jednom zápase, měl i přes deset doskoků, asistencí, bloků a zisků. Těžko mu dokazovat, že nemá pravdu, když se tehdy ještě bloky a zisky ani oficiálně nezapisovaly a zápas nebyl natočen.

Ve své knize Wilt o nástupcích lehce pohrdlivě napsal: „Kdyby v dávných časech pořádně započítávali všechny statistiky, museli by přijít s novými termíny na pojmenování takových věcí, které jsme předváděli já, OscarRobertson, ElginBaylor nebo JerryWest. Někteří novináři nyní oceňují hráče za double-double. Pro nás to bylo tak samozřejmé, jako dojít si před zápasem na toaletu.“

Něco na tom asi i bude. Chamberlain je mimo jiné jediným majitelem double-triple-double, nejméně 20 bodů, doskoků a asistencí v jednom duelu NBA.

Magic v letech osmdesátých i Kidd v nultých neměli při sběru triple-double konkurenci, ale Robertsonovi se nekonec nepřiblížili. Co může dokázat Westbrook?

Fotogalerie

V této sezoně se tahoun Oklahoma City dostal na kariérní číslo 46 - a to má ve svých osmadvaceti nejlepší basketbalová léta ještě před sebou.

Ke zlepšení Westbrookových statistik nedošlo náhodou. Díky letnímu odchodu parťáka KevinaDuranta, má daleko víc míč v rukou. Na druhou stranu mu odešel jasně nejlepší střelec z týmu a asistence se započítá jen, pokud míč propadne obroučkou po spoluhráčově pokusu...

Bývalý Westbrookův spoluhráč z univerzity UCLA a nyní hráč Clevelandu Kevin Love je však nejvíc překvapen z doskoků, které Westbrook sbírá při své výšce 191 centimetrů. Nejenže přeskáče své pivoty Stevena Adamse, Joffreyho Lauvergna, Domantase Sabonise a Enese Kantera, ale je lepší než Karl-Anthony Towns, DeMarcus Cousins, Blake Griffin nebo Draymond Green.

Mimo Westbrooka a Jamese najdeme v NBA ještě čtyři další hráče, kteří letos aspoň jednou zapsali triple-double (James Harden, Jannis Antetokunmpo, Julius Randle, Chris Paul), tento termín zažívá velký boom.

„Teď se to děje opravdu hodně. Každá generace měla tak jednoho hráče, který byl tak všestranný, teď jich je v lize spousta,“ chválí svou generaci LeBron James.

Právě mezi Jamesem a Westbrookem probíhá v současnosti bitva v triple-doublech, neboť se v posledních dnech přetahují o šestou příčku historické tabulky této statistiky. V tuto chvíli je Westbrook o jeden triple-double před Jamesem, a to mu na ně stačilo o téměř 400 utkání méně.

„Nemyslím si, že plně doceňujeme, jak vysoké mají tito hráči basketbalové IQ. Je jasné, že jsou extrémně fyzicky nadaní a talentovaní, ale ani to vám v zápase NBA nedá jen tak deset doskoků a asistencí, musíte hrát chytře. LeBron a Russell jsou teď v tomhle úplně jinde než zbytek ligy,“ řekl o současných hvězdách Jason Kidd, dnes trenér Milwaukee.

Sám si teď vychovává dalšího nástupce - jedenadvacetiletého Jannise Antetokunmpa, který jich má na kontě ve své mladé kariéře už šest.

„Stejně jsou to nakonec jen čísla. Já prostě hraju, jak to jen jde. Snažím se být nebezpečný soupeři jak střílením, tak přihrávkami a doskakováním. Pokud to vyjde, že mám triple-double, je to skvělé, ale hlavně jde o výhru,“ chladí však specifické debaty basketbalových fanoušků „univerzální voják“ LeBron James.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze